Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny?
Firma Claas, jeden z czołowych producentów maszyn rolniczych prezentuje niepublikowane do tej pory zestawienie wewnętrznych testów swoich ciągników. Konkretnie chodzi tutaj o modele Axion 830 oraz Axion 870. Przedstawione wyniki świadczą jednoznacznie, że maszyny Claas są zarówno uniwersalne jak i ekonomiczne. Ale najlepiej oddają ten stan rzeczy, bardzo pozytywne opinie użytkowników.
Wielu producentów maszyn rolniczych reklamuje je jako produkty uniwersalne, gdyż ta cecha może przyciągać większą ilość potencjalnych klientów. Taka uniwersalność często jest pożądana, a w przypadku ciągników oznacza sprawne wykonywanie zadań zarówno polowych jak i transportowych. Ekonomika jako wiedza o efektach wykonywanej pracy i ponoszonych kosztach, w kontekście oczekiwanych efektów, skłania ku wyborowi maszyn wyróżniających się jak najniższym zużyciem paliwa na jednostkę wykonanej pracy, która dla ciągników określana jest poprzez obrobioną powierzchnię pola lub czasem poświęconym na wykonanie zadania w gospodarstwie.
Badaniom poddano ciągniki serii Axion, modele 830 oraz 870. Agregowane z ciągnikami dodatkowe maszyny, areał polowy i trasa do pokonania były oczywiście takie same. W trakcie badań mierzono czas pracy, zużycie paliwa oraz inne parametry robocze.
Axion 870 Cmatic
Ciągnik Axion 870 Cmatic o mocy maksymalnej z CPM 295 KM, testowany był na wiosnę, w Niemczech w 2023 roku.
Traktor był sprzęgany z kultywatorem o szerokości 4 m i głębokości pracy 25 cm, pracował na działce o powierzchni ok. 41 ha, gdzie gleba odpowiadała ok. IV klasie bonitacji. Pracował także z kultywatorem o szerokości 3 m i głębokością pracy 20 cm, na działce ok. 29 ha z glebą klasy IV.
Zebrane wyniki potwierdziły niskie zużycie paliwa w uprawie polowej kultywatorem 4 metrowym, wynoszące 15,3 l/ha oraz 11,9 l/ha podczas pracy z drugim kultywatorem. Podkreślić należy przy tym fakt, że niskie spalanie uzyskano przy wydajności 3,13 ha/h dla pierwszej oraz 3,62 ha/h dla drugiej pracy.
Badania prowadzone w 2022 roku z kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 20 cm, na działce ok. 16 ha oraz broną aktywną szerokości 6 m z głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha wykazały zużycie paliwa odpowiednio 11 l/ha, przy wydajności 4,5 ha/h i 8,8 l/ha z wydajnością 4,2 ha/h. Warunki glebowe były oczywiście takie same, klasa IV.
Axion 830 Cmatic
Podobny test jeżeli chodzi o sprzęgane maszyny i rodzaj pracy, wykonano w 2022 roku dla modelu Axion 830 Cmatic o mocy ok. 230 KM. Ciągnik osiągnął wówczas 8,1 l/ha w kultywatorowaniu przy wydajności 5,4 ha/h, natomiast w bronowaniu było to średnio 8,7 l/ha i 4,2 ha/h.
Uzyskane dane potwierdziły tezę, że ciągnik może być zarówno uniwersalny jak i ekonomiczny w użytkowaniu. Zebrane wyniki były porównywalne z modelami konkurencji. Pełen raport z badań dostępny jest u dilerów Claas.