Claas: jakie opcje przydatne są w ciągnikach specjalistycznych?
Pod względem produkcji owoców miękkich, Polska zajmuje miejsce w ścisłej czołówce Unii Europejskiej. Możemy się także pochwalić wysokimi zbiorami warzyw jak np. kalafior czy brokuły. Specjalizacja upraw pozwala osiągać lepsze rezultaty, jest jednak kilka niezbędnych do spełnienia warunków. Oprócz sprzyjającej pogody oraz odpowiedniego nawożenia konieczne są maszyny. Firma Claas ma na tym polu ciekawą ofertę.
Rosnące ceny nawozów i niekorzystne warunki atmosferyczne przyczyniły się niestety do zmniejszonych zbiorów. Napływ tańszych owoców zza wschodniej granicy spowodował przy tym obniżki cen i opłacalności produkcji. Podobny wpływ miały rosnące koszty pracy. Mechanizacja zabiegów rolniczych na plantacjach owoców i warzyw jest jednak pewnym sposobem na redukcję ponoszonych kosztów. Ważne, aby stosowane narzędzia były odpowiednie do potrzeb danej uprawy. I tutaj do gry wchodzą specjalistyczne ciągniki Claas.
Claas Axos na plantacji truskawki, malin oraz … brokułów
Pan Andrzej Turkowski z miejscowości Wilkowuje w województwie mazowieckim zajmuje się uprawą owoców miękkich i brokułów. Niezbędny był ciągnik wyposażony w przekładnię z elektrohydraulicznym rewerserem, dwoma biegami pod obciążeniem oraz pięcioma biegami, który z jednej strony miał zapewnić szybsze wykonywanie prac, z drugiej ograniczyć zużycie paliwa. Warunki te spełnił model Axos 240 od firmy Claas. Ciągnik wyposażony jest fabrycznie w wąskie koła jakie wymagane są w uprawach ogrodniczych ze względu na inne rozstawy i szerokości robocze. Finalnie wybór padł na koła 280/85 R28 oraz 340/85 R38, przy rozstawie 140 cm.
Claas – wielowymiarowa regulacja trzypunktowego układu zawieszenia
Jeżeli chodzi o maszyny towarzyszące to ciągnik Claas współpracuje w gospodarstwie z opryskiwaczem rurowym zawieszanym. W tym przypadku, przedni nie sprawdziłby się ponieważ nie podąża w idealnym śladzie za ciągnikiem i niszczyłby plon. Ciągnik Axos jest więc nie tylko nośnikiem ramion i hydrauliki opryskiwacza, ale również dla zbiorników z cieczą roboczą. Aby uzyskać optymalne rozłożenie masy, opryskiwacz posiada 2 zbiorniki o pojemnościach 600 l z tyłu oraz 1100 l z przodu. Axos 240 wyposażony jest także w przedni TUZ i WOM, poza opryskami ciągnik użytkowany jest więc w innych zadaniach i sprzęgany z przednim rozsiewaczem, tylnym pielnikiem, ścielarką słomy, mulczerem, przednim podsiewaczem oraz tylną glebogryzarką. Egzemplarz Pana Andrzeja wyposażony jest też w przedni ładowacz, który idealnie sprawdza się przy pakowaniu płodów rolnych bezpośrednio do skrzyń.
Dodać trzeba, że planowane są kolejne zakupy i zwiększanie tym samym możliwości ciągnika. Praktycznym rozwiązaniem będzie taśmowy podajnik do brokułów, który współpracuje z ludźmi zbierającymi warzywa z pola. Wymaga to wysokiego wydatku hydrauliki na poziomie 87 l/min oraz niskiej prędkości jazdy, zaledwie ok. 300 m/h. Porównując, człowiek idąc normalnym tempem, pokonuje ok 5000-6000 m/h. Takie żółwie tempo to jedna z możliwości jazdy Axosa, stanowiące spore wyzwanie dla przekładni.
Ciągnik Claas Axos sadzi także drzewa
Zbliżoną konfigurację ma ciągnik Axos użytkowany w gospodarstwie szkółkarskim w Gąbinie w województwie mazowieckim, którego właścicielem jest Pan Piotr Kość. Ciągnik Axos o masie ponad 4 ton, osiąga szerokość całkowitą poniżej 1,5 m za sprawą specjalnego ogumienia o wymiarach 280/85R28 i 270/90 R42. Traktor współpracuje z czterorzędową sadzarką do drzew, która w ciągu jednej godziny możne posadzić do 12.000 drzewek przy „żółwiej” prędkości roboczej 200 m/h. Axos po raz kolejny udowadnia jaką jest wszechstronną maszyną w bardzo precyzyjnych zadaniach.