Żołnierze szukają padłych dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-10-2017,17:30 Aktualizacja: 19-10-2017,17:31
A A A

120 żołnierzy od poniedziałku do piątku 20 października przeszukuje lasy powiatu siedleckiego. Szukają oni padłych dzików. Ma to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Służby weterynaryjne niemal co tydzień znajdują w lasach martwe dziki zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

- Mamy teraz okres jesienny, dużo osób jest w lasach także bardzo ważne jest to żeby znaleźć jak najwięcej tych zwłok, żeby je stamtąd zabrać, żeby nie stanowiły dalszego zagrożenia dla hodowców świń - mówiła dla TVP 1 Izabela Floryszczyk, powiatowy lekarz weterynarii w Siedlcach.

asf, bioasekuracja, wsparcie dla hodowców, dezynfekcja

ASF. Ważne terminy składania wniosków o wsparcie

Hodowcy i producenci trzody chlewnej z terenów występowania afrykańskiego pomoru świń mogą się ubiegać o różne formy wsparcia. Może to być refundacja wydatków na dezynfekcję, na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału...

Zwłoki dzików muszą jak najszybciej zostać znalezione. Żeby tak się stało potrzebna jest duża i zorganizowana akcja. Dlatego swoją pomoc zaoferowało wojsko.

- Postanowiliśmy wystąpić do wojewody mazowieckiego o zorganizowanie akcji poszukiwania padłych dzików na terenie tej gminy - mówił dla TVP 1 Stanisław Tęsiorowski, zastępca Mazurskiego Inspektoratu Weterynarii.

W akcji uczestniczy 120 żołnierzy z jednostek w Wesołej i Siedlcach. Jak informuje TVP 1 są oni wspierani przez dwa zastępy strażaków.

- Organizujemy łączność pomiędzy sztabem a grupami roboczymi. Dodatkowo jeśli będzie potrzeba żeby zespołowi interwencyjnemu dostarczyć wodę do przeprowadzenia dezynfekcji będziemy ją dostarczać do terenu, gdzie zostanie znalezione padłe zwierze - mówił dla TVP 1 młodszy brygadzista Piotr Skolimowski z komendy miejskiej PSP w Siedlcach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA