Gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha przejęła po rodzicach. Postanowiła zainwestować i wybudowała nową chlewnię przeznaczoną dla niemal 1 tys. sztuk, w której będzie prowadzić tucz kontraktowy.
Cena żywca wieprzowego w Niemczech w minionym tygodniu spadła o 4 centy do wartości 1,4 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Była ona o 11,4 proc. niższa od tej notowanej w tym samym okresie 2017 r. Spadki cen tuczników...
Dominika Szydłowska z miejscowości Groszki w woj. warmińsko-mazurskim we wrześniu zaprezentowała nową tuczarnię przeznaczoną dla 960 sztuk. Kompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów zajęło inwestorce 2 lata, a budowa obiektu niespełna 6 miesięcy.
W budynku o długości 52 m i szerokości 16 m znajduje się 25 kojców, z których dwa pełnią funkcję izolatki.
Chlewnia została wykonana z pustaków ceramicznych. Jej ściany dodatkowo ocieplono styropianem o grubości 10 cm. Konstrukcję dachu stanowią stalowe przęsła, na których zamocowano płyty warstwowe.
Podłogę budynku stanowią betonowe ruszta, pod którymi znajduje się zbiornik na gnojowicę podzielony na trzy komory o głębokości 1,6 m.
Każdy kojec został wyposażony w dwa poidła ze stali kwasoodpornej oraz automat paszowy R3 o pojemności 95 litrów zasilany z paszociągu łańcuchowo-krążkowego. Całość jest podłączona do silosu o pojemności 20 ton.
Producenci tuczników ze strefy niebieskiej czyli zagrożenia występowaniem afrykańskiego pomoru świń mają problemy ze sprzedażą swoich zwierząt. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wynika to między...
Wentylacja w chlewni odbywa się za pomocą ośmiu kominów wyciągowych oraz wlotów powietrza z klapami zamontowanymi w ścianach bocznych. Mikroklimat w budynku jest regulowany za pomocą sterowników, które kontrolują przepływ powietrza.
Chlewnia została również wyposażona w rampę załadunkową oraz wygrodzony płytami z PCV przepęd. Ułatwią one rozładunek warchlaków i załadunek tuczników.
Obok niej powstał budynek, w którym znajduje się pomieszczenie socjalne, sterowniki klimatu oraz zawory instalacji pojenia.
Już w środę 26 września chlewnia zostanie zasiedlana warchlakami w wadze 20-30 kg, które będą tuczone do masy 120 kg. Według wstępnych założeń w budynku w ciągu roku odbędzie się od 3 do 3,2 rzutów.
Dominika Szydłowska podpisała umowę na tucz kontraktowy z firmą Agri Plus, która zapewnia dostawę warchlaków i paszy oraz opiekę weterynaryjną i pomoc merytoryczną, a także odbiór tuczników.
W najbliższych planach Dominiki Szydłowskiej jest wybudowanie kolejne tuczarni przeznaczonej dla 960 sztuk.
Wyposażenie tuczarni zapewniła firma Terraexim - Agroimpex sp. z o.o., podłogę szczelinową dostarczyła firma Galbet sp. z o.o., a inwestycji została zrealizowana z udziałem banku BGŻ BNP Paribas.
Więcej na temat gospodarstwa Dominiki Szydłowskiej znajdziesz w kolejnym numerze Hoduj z Głową Świnie 6/2018 r.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ