Ceny tuczników w Europie nie rosną tak szybko jak w ubiegłych tygodniach. Z kolei w Polsce w ostatnim okresie podwyżki nie były tak duże, jak w liczących się krajach unijnych.
Tuczniki w Niemczech utrzymały cenę na poziomie 1,95 euro za kg wbc. Foto_Remigiusz Kryszewski
Cena tuczników w Unii Europejskiej w ostatnich tygodniach mocno wzrosła. Jednak w ostatnim notowania świń wyhamowały.
Dynamika wzrostu cen tuczników w krajach Unii Europejskiej w 14 tygodniu bieżącego roku spadła. Największe podwyżki w skupie świń odnotowano w Hiszpanii. Wyniosły one 8 centów za kg i są efektem niskiej podaży żywca wieprzowego.
W Danii ze względu na ożywiony handel mięsem zwiększono ceny o 7 centów za kg. We Francji i Austrii notowania świń wzrosły o 4 centy za kg, a w Belgii zostały one bez zmian. Z kolei w Holandii, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, ceny spadły o 3 centy za kg.
Hodowcy i producenci świń, którzy są właścicielami swoich zwierząt, indywidualni i zrzeszeni w grupach, produkujący w cyklu otwartym i zamkniętym. Wszyscy mogą przystąpić do powstałego Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń....
Sytuacja ta według ekspertów rynku jest spowodowana złą pogodą oraz brakiem akceptacji wzrostu cen produktów wieprzowych przez sieci handlowe i eksporterów.
Ich zdaniem jest potrzebny okres przejściowy na wynegocjowanie nowych kontraktów na zmienionych warunkach. Nowe umowy z sieciami, rozpoczynający się sezon grillowy, sezon turystyczny w połączeniu z mniejszą podażą żywca mogą spowodować dalsze wzrosty cen.
Jest to konieczne do zapewnienia opłacalności produkcji hodowcom świń przy rosnących cenach pasz, energii i gazu.
Na ostatniej dużej giełdzie w Niemczech z dnia 6 kwietnia cena tuczników została utrzymana na poziomie z tygodnia poprzedniego i wyniosła 1,95 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę daje to około 9,06 zł.
W Polsce podwyżka cen skupu świń w ostatnim okresie nie była tak mocna jak w liczących się krajach unijnych. Hodowcy za klasę E uzyskiwali od kilku tygodni średnio 8,50 zł za kg.
Duże wzrosty kosztów produkcji spowodowały, że obecne ceny skupu żywca nie umożliwiają szybkiego odrobienia poniesionych wcześniej strat. Wielu hodowców nadal rozważa likwidację produkcji świń, co może w konsekwencji doprowadzić do jeszcze większego ograniczenia krajowego pogłowia.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ