Ogniska ASF zostały potwierdzone w kolejnych gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Główny lekarz weterynarii poinformował o dziesięciu nowych ogniskach choroby na terenie Polski.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu dziesięciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Wszystkie powyższe ogniska odnotowano w województwie lubelskim.
Wirus ASF został potwierdzony w kolejnych dziesięciu gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 2 784 sztuk świń.
Ognisko ASF nr 135 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 79 świń położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim. Ognisko choroby nr 136 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 154 świnie położonym w gminie Hanna w powiecie włodawskim.
Wystąpienie pierwszego ogniska ASF trzody chlewnej na Warmii i Mazurach potwierdzili specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Afrykański pomór świń wystąpił w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w...
ASF potwierdzono również w gospodarstwie, w którym utrzymywano 292 świnie położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim. Jest to 137 ognisko choroby. Ognisko nr 138 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie położonym w gminie Sosnówka w powiecie bialskim.
Ognisko nr 139 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 352 świnie położonym w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim. Ognisko nr 140 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1240 świń położonym w gminie Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim.
Ognisko choroby nr 141 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 591 świń położonym w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim. Sto czterdzieste drugie ognisko ASF potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń położonym w gminie Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim.
ASF potwierdzono także w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń położonym w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim. Jest to 143 ognisko choroby. Ostatnie ognisko nr 144 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim.
Wszystkie powyższe gospodarstwa są położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
Od początku wystąpienia choroby w Polsce główny lekarz weterynarii potwierdził 144 ognisk choroby u świń oraz 2293 przypadki u dzików.
-
Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ