Wysyp ASF. Niemal 3 tys. świń do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-06-2018,16:45 Aktualizacja: 28-06-2018,16:46
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu dziesięciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Wszystkie powyższe ogniska odnotowano w województwie lubelskim.
 
Wirus ASF został potwierdzony w kolejnych dziesięciu gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 2 784 sztuk świń. 
 
Ognisko ASF nr 135 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 79 świń położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim. Ognisko choroby nr 136 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 154 świnie położonym w gminie Hanna w powiecie włodawskim.
 
asf w polsce, asf u trzody chlewnej, warmia i mazury, braniewo, posady, Bożenna Ulewicz

ASF u świń dotarł do kolejnego województwa

Wystąpienie pierwszego ogniska ASF trzody chlewnej na Warmii i Mazurach potwierdzili specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Afrykański pomór świń wystąpił w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w...
ASF potwierdzono również w gospodarstwie, w którym utrzymywano 292 świnie położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim. Jest to 137 ognisko choroby. Ognisko nr 138 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie położonym w gminie Sosnówka w powiecie bialskim.
 
Ognisko nr 139 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 352 świnie położonym w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim. Ognisko nr 140 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1240 świń położonym w gminie Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim.
 
Ognisko choroby nr 141 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 591 świń położonym w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim. Sto czterdzieste drugie ognisko ASF potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń położonym w gminie Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim.
 
ASF potwierdzono także w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń położonym w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim. Jest to 143 ognisko choroby. Ostatnie ognisko nr 144 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim.
 
Wszystkie powyższe gospodarstwa są położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).   
 
Od początku wystąpienia choroby w Polsce główny lekarz weterynarii potwierdził 144 ognisk choroby u świń oraz 2293 przypadki u dzików.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA