Wyjątkowo podstępny wirus PRRS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-01-2016,15:00 Aktualizacja: 11-01-2016,15:02
A A A

Wirus PRRS wywołuje zespół rozrodczo oddechowy świń. W 2006 r. choroba ta pojawiła się w Chinach, gdzie spowodowała poważny kryzys w produkcji trzody chlewnej. Polska stanowi niechlubny wyjątek, ponieważ nasi producenci wieprzowiny nadal nie doceniają tej jednostki chorobowej, głównie dlatego że nie liczą kosztów produkcji.

Wirus PRRS wywołujący zespół rozrodczo-oddechowy świń potrafi postawić na głowie produkcję trzody na jej każdym etapie, począwszy od stada podstawowego, przez prosięta, warchlaki i tuczniki. Straty wywołane przez tę chorobę są ogromne. Tylko w Stanach Zjednoczonych przekraczają one 600 mln euro rocznie.

Zakażenia PRRS przebiegają w różnych formach. Czasami zwierzęta nie wykazują prawie żadnych objawów lub są one niezauważalne gołym okiem, np. mniejsze dobowe przyrosty warchlaków czy tuczników.

Z drugiej strony wirus potrafi wywołać także ostre wybuchy choroby objawiające się np. dużą liczbą ronień i spadkiem skuteczności krycia. U loch prowadzi do zaburzeń w rozrodzie w trzecim trymestrze ciąży. Patogen dostaje się do płodu, który ze względu na brak czasu nie jest w stanie prawidłowo zareagować na zakażenie tj. nie wytwarza przeciwciał i w efekcie ginie.

W jednym i drugim przypadku hodowcy najczęściej stosują szczepionki. Należy jednak pamiętać o tym, że sama szczepionka nie jest lekiem na całe zło. Oprócz niej, a w sumie przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia bioasekuracja na fermie. Okazuje się, że wirus często jest przenoszony przez pracowników, którzy przemieszczają się między poszczególnymi sektorami produkcyjnymi.

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA