Wpływ temperatury powietrza na zdrowie prosiąt
U prosiąt układ termoregulacji wykształca się dopiero po trzecim tygodniu życia. Ponadto mają one słabo rozwiniętą sierść i nie posiadają podskórnej tkanki tłuszczowej. Dlatego w pierwszych trzech dniach po urodzeniu należy zapewnić im temperaturę 32-34 ºC.
Niska temperatura środowiska obniża aktywność życiową prosiąt, co przekłada się na zdolność ssania maciory.
-Noworodki odchowywane w optymalnych warunkach środowiskowych wypijają od 300 do 500 ml siary dziennie. Jeżeli hodowca utrzymuje je w zimnych kojcach ich spożycie siary zmniejsza się do 110-140 ml na dzień, co sprzyja obniżeniu odporności organizmu – tłumaczył prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, podczas I Forum Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Pomorza i Kujaw.
Ograniczenie stresu cieplnego u tuczników
Oziębienie prosiąt wywołuje spadek poziomu hemoglobiny, który wpływa na niedokrwienie i niedotlenienie m.in. tkanek ścian jelit, co w konsekwencji zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych. Ponadto przyspiesza proces spalania węglowodanów, który wywołuję hipoglikemię, a w konsekwencji śpiączkę.
Prosięta utrzymywane w zbyt niskiej temperaturze często kładą się koło lochy, żeby się ogrzać. Jest to główną przyczyną strat młodych w wyniku ich przygnieceń przez matkę.
Przez pierwsze trzy dni po urodzeniu prosiąt należy zapewnić im temperaturę 32-34 ºC przy wilgotności 60 proc. i prędkości ruchu powietrza wynoszącym 0,1 m/s.
Na temat sposobów ogrzewania kojców dla prosiąt będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Świnie nr 6/2015. Zaprenumeruj