Wpływ temperatury powietrza na zdrowie prosiąt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-11-2015,15:00 Aktualizacja: 12-11-2015,18:50
A A A

U prosiąt układ termoregulacji wykształca się dopiero po trzecim tygodniu życia. Ponadto mają one słabo rozwiniętą sierść i nie posiadają podskórnej tkanki tłuszczowej. Dlatego w pierwszych trzech dniach po urodzeniu należy zapewnić im temperaturę 32-34 ºC.

Niska temperatura środowiska obniża aktywność życiową prosiąt, co przekłada się na zdolność ssania maciory.

-Noworodki odchowywane w optymalnych warunkach środowiskowych wypijają od 300 do 500 ml siary dziennie. Jeżeli hodowca utrzymuje je w zimnych kojcach ich spożycie siary zmniejsza się do 110-140 ml na dzień, co sprzyja obniżeniu odporności organizmu – tłumaczył prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, podczas I Forum Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Pomorza i Kujaw.

stres cieplny, tucznik

Ograniczenie stresu cieplnego u tuczników

Wysoka temperatura w tuczarni powoduje między innymi utratę apetytu oraz ograniczenie pobrania paszy przez świnie. Prowadzi to do spadku przyrostów oraz wydłuża okres tuczu. Chcąc uniknąć skutków wysokiej temperatury należy pomyśleć o...

Oziębienie prosiąt wywołuje spadek poziomu hemoglobiny, który wpływa na niedokrwienie i niedotlenienie m.in. tkanek ścian jelit, co w konsekwencji zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych. Ponadto przyspiesza proces spalania węglowodanów, który wywołuję hipoglikemię, a w konsekwencji śpiączkę.  

Prosięta utrzymywane w zbyt niskiej temperaturze często kładą się koło lochy, żeby się ogrzać. Jest to główną przyczyną strat młodych w wyniku ich przygnieceń przez matkę.

Przez pierwsze trzy dni po urodzeniu prosiąt należy zapewnić im temperaturę 32-34 ºC przy wilgotności 60 proc. i prędkości ruchu powietrza wynoszącym 0,1 m/s.

Na temat sposobów ogrzewania kojców dla prosiąt będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Świnie nr 6/2015. Zaprenumeruj

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA