Wokół ASF narosły mity. Trzeba je obalać
Afrykański pomór świń od ponad 6 lat szerzy się w Polsce. W tym czasie zdążyły narosnąć pewne mity, które nie sprzyjają zwalczaniu tej choroby.
Walka z ASF spowodowała, że w ogólnopolskich mediach, głównie tych które nie są związane bezpośrednio z rolnictwem, pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji. Były one przedstawiane przez naukowców, którzy nie mają doświadczenia w epidemiologicznych aktywnościach naukowych związanych z ASF.
Mity dotyczące ASF były zawarte m. in. w liście opublikowanym przez 1300 naukowców na początku ubiegłego roku. Zawierał on wiele tez, z którymi należało polemizować.
Strefa niebieska będzie mniejsza? Inspekcja odpowiada
Jedna z nieprawdziwych informacji mówiła, że od 12 stycznia do końca lutego 2019 r. w Polsce miało zostać odstrzelonych nawet 210 tys. dzików. Tymczasem była to populacja tych zwierząt zaplanowana do odstrzału w całym sezonie łowieckim 2018 - 2019.
Autorzy listu argumentując swoje racje powoływali się również na instytut weterynarii w Puławach pisząc, że wszystkie ogniska w Polsce były wywoływane przez ludzi.
- Nikt z nami nie konsultował tego zdania - mówił Krzysztof Niemczuk, prof. nadzw., dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, podczas konferencji pod hasłem ASF - współczesne wyzwanie, która odbyła się 10 marca w Kielcach.
Hodowcy apelują o wznowienie sanitarnego odstrzału dzików
W odpowiedzi na list 1300 naukowców PIW-et PIB w Puławach przygotował swoją opinię, w której zawarł podstawowe informacje na temat dzików.
Głównym przesłaniem było uświadomienie naukowców oraz społeczeństwa, że zwierzęta te nie są tylko wektorem mechanicznym ASF, ale także rezerwuarem co oznacza, że w ich organizmie wirus może się rozwijać.
- Nasza kontropinia spotkała się z dużą przychylnością w Głównym Inspektoracie Weterynarii i w pewnym momencie zamknęła tę niewłaściwą argumentację. Jednak mimo to cały czas spotykamy się z nią podczas sejmowych czy senackich opinii, a nawet w mediach - podkreślał Krzysztof Niemczuk.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ