Hodowcy apelują o wznowienie sanitarnego odstrzału dzików
Dziki, zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, stanowią obecnie zbyt duże zagrożenie. Związek chce niezwłocznego określenia warunków wykonywania odstrzałów sanitarnych tych zwierząt w czasie obowiązywania zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem.
"Po wejściu w życie specustawy przeciwko ASF pojawiła się nadzieja, że postulat wielokrotnie zgłaszany przez organizacje rolnicze w sprawie ograniczenia populacji dzików zostanie wreszcie zrealizowany" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.
Pandemia koronawirusa niestety odsunęła ten problem na dalszy plan. Wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące walki z COVID-19, które co naturalne, są obecnie priorytetowe.
Strefa niebieska będzie mniejsza? Inspekcja odpowiada
"Koronawirus jest niebezpieczny dla ludzi, a wirus afrykańskiego pomoru świń jest groźny tylko dla świń i dzików. Nie zapominajmy jednak, że wirus ASF ma znaczący wpływ na podstawę utrzymania wielu rodzin rolniczych, pracowników sektora przetwórczego oraz drenuje budżet państwa" podkreśla związek.
Polowania na dziki w związku z pandemią COVID-19 zostały wstrzymane. Z uwagi na ograniczenia wychodzenia z domu myśliwi nie wiedzą czy mogą polować.
Hodowcy trzody chlewnej podkreślają, że niezbędne są wytyczne dla myśliwych, które jednoznacznie umożliwią wykonywanie polowań, szczególnie w ramach odstrzału sanitarnego.
"Obecnie w wielu rejonach populacja dzików utrzymywana jest na zbyt wysokim poziomie, co zagraża zapewnieniu ciągłości produkcji mięsa wieprzowego. Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych, dotyczących zwiększonej liczby ognisk w okresie letnim, nietrudno sobie wyobrazić masowe przenikanie wirusa ASF do stad świń Wielkopolsce oraz innych rejonach już za kilka miesięcy" alarmuje KZP-PTCH POLPIG.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ