Wirus ASF znaleziony u dzików. Także poza obszarem ochronnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-01-2018,20:05 Aktualizacja: 10-01-2018,22:29
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych padłych dzikach, w zwłokach których wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zostały one wykryte w czterech województwach. Jeden dzik znajdował się poza obszarem ochronnym.

Dziki zakażone wirusem ASF zostały potwierdzone wynikami badań w dniu 5, 6, 7 oraz 8 stycznia 2018 r. Zostały one znalezione w obszarze ochronnym, tj. wymienionym w części I załącznika do decyzji Komisji nr 2014/709/UE.

ASF, afrykański pomór świń, dziki, trzoda chlewna

ASF - kolejne ognisko i przypadki choroby

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu nowego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz kolejnych przypadków u dzików. Od początku pojawienia się wirusa w Polsce potwierdzono 106 ognisk choroby oraz 904...

Wirusa ASF wykryto w zwłokach pięciu dzików znalezionych w gminie Karczew leżącej w powiecie otwockim w woj. mazowieckim.

Kolejne padłe zwierzęta zakażone wirusem znaleziono w gminie Łuków w powiecie łukowskim w woj. lubelskim (jeden padły dzik), w gminie Szypliszki w powiecie suwalskim w woj. podlaskim (jeden padły dzik), na terenie miasta Marki w powiecie wołomińskim w woj. mazowieckim (dwa padłe dziki) oraz w gminie Górowo Iławeckie w powiecie bartoszyckim w woj. warmińsko-mazurskim (jeden padły dzik).

Główny lekarz weterynarii 5 stycznia 2018 r. otrzymał również wyniki badań potwierdzające wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF w zwłokach dzika znalezionego w gminie Celestynów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim, która znajduje się poza obszarami wymienionymi w załączniku do decyzji Komisji 2014/709/UE.

Aktualną mapę z naniesionymi przypadkami oraz ogniskami ASF można znaleźć tutaj

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA