Wirus ASF znaleziony u dzików. Także poza obszarem ochronnym
Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych padłych dzikach, w zwłokach których wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zostały one wykryte w czterech województwach. Jeden dzik znajdował się poza obszarem ochronnym.
Dziki zakażone wirusem ASF zostały potwierdzone wynikami badań w dniu 5, 6, 7 oraz 8 stycznia 2018 r. Zostały one znalezione w obszarze ochronnym, tj. wymienionym w części I załącznika do decyzji Komisji nr 2014/709/UE.
ASF - kolejne ognisko i przypadki choroby
Wirusa ASF wykryto w zwłokach pięciu dzików znalezionych w gminie Karczew leżącej w powiecie otwockim w woj. mazowieckim.
Kolejne padłe zwierzęta zakażone wirusem znaleziono w gminie Łuków w powiecie łukowskim w woj. lubelskim (jeden padły dzik), w gminie Szypliszki w powiecie suwalskim w woj. podlaskim (jeden padły dzik), na terenie miasta Marki w powiecie wołomińskim w woj. mazowieckim (dwa padłe dziki) oraz w gminie Górowo Iławeckie w powiecie bartoszyckim w woj. warmińsko-mazurskim (jeden padły dzik).
Główny lekarz weterynarii 5 stycznia 2018 r. otrzymał również wyniki badań potwierdzające wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF w zwłokach dzika znalezionego w gminie Celestynów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim, która znajduje się poza obszarami wymienionymi w załączniku do decyzji Komisji 2014/709/UE.
Aktualną mapę z naniesionymi przypadkami oraz ogniskami ASF można znaleźć tutaj
- Książki warte polecenia: Sygnały świń