Wirus ASF wykryty u kolejnych dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-03-2018,16:00 Aktualizacja: 13-03-2018,16:09
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Do tej pory potwierdzono ich już 1625.

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski.

Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 1-8 marca 2018 roku.

nielegalna hodowla świń, hodowla świń, walka z asf w polsce, mrągowo, warmia i mazury, inspekcja weterynaryjna

Nielegalna hodowla świń zlikwidowana. Trwa walka z ASF

W jednym z domostw na terenie gminy Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie) pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wspólnie z policjantami odkryli nielegalną hodowlę trzody chlewnej. Połączone służby dopatrzyły się na miejscu wielu nieprawidłowości,...

Dziki, u których został stwierdzony wirus zostały znalezione oraz odstrzelone na terenie czterech województw, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Martwe dziki stanowiły zarówno samice jak i samce w wadze od około 20 do 130 kilogramów oraz w wieku od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku niektórych szczątek niemożliwe było określenie płci zwierzęcia.

Odstrzelono tym razem sześć sztuk, zarówno samce jak i samice. Ich tusze zostały poddane utylizacji. Natomiast zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA