Wirus ASF u dzików w Czechach. Zgłoszono pierwszy przypadek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-06-2017,9:25 Aktualizacja: 28-06-2017,9:29
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do Czech. Tamtejsze służby weterynaryjne wykryły właśnie pierwszy przypadek tej choroby. Z kolei nie ma tam jeszcze ognisk ASF u świń domowych.

Wirus ASF dotarł do Czech. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej pierwszy przypadek tej choroby został potwierdzony w populacji dzików w tym kraju. Wirusa wykryto u dwóch zwierząt.

asf, pomoc od państwa, lochy, prosięta

ASF. Wnioski o pomoc można składać tylko do 11 lipca

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że hodowcy i producenci trzody chlewnej z obszarów zagrożonych występowaniem afrykańskiego pomoru świń mogą otrzymać pomoc. Wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski tylko do 11 lipca. O pomoc finansową...

Wystąpienie ASF u dzików do publicznej wiadomości podało we wtorek 27 czerwca czeskie ministerstwo rolnictwa. Informację tę potwierdziła również Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) w raporcie z 27 czerwca na swojej stronie internetowej.

Dziki, które zostały zakażone wirusem znaleziono w powiecie Zlin, 300 km na południowy wschód od Pragi. Mapkę można znaleźć tutaj. Główny Lekarz Weterynarii Czech Petr Vorlicek podkreślił jednak, że w kraju nie potwierdzono do tej pory żadnych ognisk ASF u świń domowych.

Służby weterynaryjne w Czechach w rejonie, w którym znaleziono zakażone dziki, wprowadziły 10 km strefę zapowietrzoną, w której znalazła się ferma świń utrzymująca 5000 sztuk. Zwierzęta zostały poddane badaniom w kierunku ASF. Jeżeli badania potwierdzą wirusa wśród świń, całe stado będzie musiało zostać zlikwidowane.

Pojawienie się przypadku ASF u dzików w Czechach potwierdza tezę postawioną kilka lat temu przez Rosjan, że wirus będzie się szerzył w głąb Europy albo jej północną albo południową częścią.  Zastanawiający jest jednak fakt, że został on wykryty w Czechach, a nie na Słowacji, która bezpośrednio sąsiaduje z Ukrainą.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA