Wirus ASF szerzy się w Bułgarii i Rumunii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-10-2018,11:00 Aktualizacja: 26-10-2018,9:44
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń został stwierdzony u martwego dzika w Bułgarii. Tamtejsze służby znalazły go w okolicy miasta Silistra leżącego w północno-wschodniej części tego kraju.

Martwego dzika zakażonego wirusem ASF, jak podaje portal 3trzy3, bułgarskie służby weterynaryjne znalazły w odległości około czterech metrów od granicy z Rumunią.

ASF u martwego dzika stanowi pierwszy przypadek tej choroby w Bułgarii. Niemal dwa miesiące wcześniej, 31 sierpnia,  stwierdzono w tym kraju pierwsze ognisko ASF w gospodarstwie utrzymującym siedem świń, leżącym w obwodzie Warna.

wieprzowina, USA, eksport mięsa, trzoda chlewna, świnie, eksport mięsa

Amerykanie znieśli ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny

Departament Rolnictwa USA znosi ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze. Dodano, że w wyniku wspólnej interwencji MSZ, MRiRW, Głównego Inspektoratu...

Służby weterynaryjne utworzyły wówczas wokół ogniska obszar ochronny o promieniu 3 km i obszar nadzoru o promieniu 10 km. Bułgarskie służby weterynaryjne podejrzewały, że wirus dostał się do gospodarstwa wraz z paszą pochodzącą z Rumunii, gdzie wirus również dalej się szerzy.

ASF w Rumunii rozprzestrzenia się na wschód kraju. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE poinformowała o obecności wirusa u martwej świni w miejscowości w okręgu Teleorman leżącym w południowej Rumunii.

Jest to pierwsze ognisko ASF, które wybuchło na południu Rumunii. Przypominamy, że po raz pierwszy ognisko ASF w tym kraju stwierdzono 31 lipca ubiegłego roku. Od tego czasu choroba przesuwa się na wschód tego kraju.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA