Wirus ASF potwierdzony w kolejnych gospodarstwach
Główny lekarz weterynarii poinformował o 82. oraz 83. ognisku afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wybuchły one w woj. dolnośląskim oraz warmińsko-mazurskim.
Ogniska ASF nr 2021/82 oraz 2021/83 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy w dniach 4 oraz 5 września.
Potrzebny większy odstrzał dzików. Rekomendacje są, a wykonanie?
Ogniska wybuchają na Warmii i Mazurach
Ognisko ASF nr 2021/82 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 52 świnie (5 loch, 12 prosiąt, 35 tuczników).
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Łapczyce w gminie Żmigród w powiecie trzebnickim w woj. dolnośląskim tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
Ognisko ASF nr 2021/83 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 314 świń (21 loch, 134 prosiąt, 82 tuczników, 77 warchlaków).
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Rodzone w gminie Lubawa w powiecie iławskim w woj. warmińsko-mazurskim tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
Minister zapewnia. Choroba ASF jest zwalczana, a odszkodowania wypłacane
W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE.
Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę kolejne 84. ognisko ASF w 2021 roku. Wybuchło ono w pobliżu miejscowości Rakowice położonej w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie iławskim w gminie Lubawa.
Liczba ognisk ASF jest obecnie wyższa niż w ubiegłym roku. Wówczas do 7 września służby potwierdziły 82 stada świń, które zostały zakażone wirusem.
Mapę najnowszych ognisk i przypadków ASF znajdziesz TUTAJ
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ