Potrzebny większy odstrzał dzików. Rekomendacje są, a wykonanie?
Wniosek o zmaksymalizowanie redukcji populacji dzików przynoszących realne straty w rolnictwie spotkał się z ogólną - żeby nie stwierdzić wymijającą - odpowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
W wystąpieniu do resortu o podjęcie działań, które przyczynią się do ograniczenia szkód wyrządzanych przez dziką zwierzynę, samorząd rolniczy zaapelował m.in., aby zwiększyć odstrzał, w tym sanitarny, dzików. Powodują one szkody w uprawach i są wektorem w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Takie wnioski padają zresztą od dawna ze strony samych rolników, zwracających uwagę na przykłady Niemiec (gdzie zmaksymalizowano odstrzał dzików) czy Danii (gdzie odstrzelono wszystkie dziki).
W ostatnich miesiącach odstrzelono sanitarnie ponad 50 tys. dzików
"Rekomendacje międzyresortowego zespołu ds. ASF zostały przekazane do realizacji do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego, a raporty dotyczące odstrzału dzików oraz poszukiwań dzików padłych są przekazywane do tut. Ministerstwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w cyklu miesięcznym" - przekazało MKiŚ.
Dodatkowo podkreśliło, że kwestie odstrzału sanitarnego dzików nie leżą w jego kompetencjach, lecz ministerstwa rolnictwa.
Dane w kwestii odstrzału sanitarnego podał ostatnio Polski Związek Łowiecki, o czym pisaliśmy tutaj.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ