Wirus ASF po raz pierwszy wykryty u padłego dzika w Chinach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-11-2018,8:00 Aktualizacja: 20-11-2018,20:34
A A A

Wirus ASF został potwierdzony u dzików w Chinach. Jak podaje portal Pig Progress taka sytuacja pokazuje, że występuje on w tym kraju endemicznie. Eliminacja patogenu z populacji dzików w tak wielkim kraju, jakim są Chiny, będzie bardzo trudne.

Martwy dzik zakażony ASF został znaleziony 16 listopada w mieście Baishan, w prowincji Jilin na północnym wschodzie kraju czyli przy granicy z Koreą Północną.

ASF w międzyczasie dotknął prowincje Szanghaj i Sichuan. Szanghaj jest największym miastem Chin pod względem liczby ludności, która wynosi ponad 24 miliony, a Sichuan jest najważniejszym chińskim państwem w hodowli trzody chlewnej.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, dziki

Przypadki ASF. Nadal pojawiają się nowe

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 66 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oficjalnie do 11 listopada w Polsce wystąpiło ich aż 3027. Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie...

Wirusa ASF w Szanghaju znaleziono na fermie utrzymującej 314 świń. W Syczuanie odnotowano dwa ogniska. Pierwszy na fermie, w której znajdowało się 110 świń, a drugi w małym gospodarstwie liczącym 40 zwierząt blisko granicy z prowincją Yunnan.

Afrykański pomór świń ogłoszono w sumie w 19 prowincjach Chin. Oficjalna liczba zarażonych świń, które podlegają ubojowi wynosi niemal 140 000 zwierząt.

Wirus ASF został też rzekomo wykryty w paszach produkowanych w Chinach. Jednak jak podaje portal Pig Progress okazało się, że są to nieprawdziwe informacje.

Chińska firma Tangrenshen, która poinformowała, że pasza z jednego z jej zakładów była zarażona afrykańskim pomorem świń potwierdziła później, że nie znaleziono jednak śladów wirusa w żadnym z jej produktów paszowych.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA