Wirus ASF opanował całą Bułgarię

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
24-12-2019,10:05 Aktualizacja: 24-12-2019,10:04
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) w Bułgarii jest obecny we wszystkich regionach kraju. Władze mają jednak nadzieję, że najgorsze za nimi.
 
Pogłowie trzody chlewnej w Bułgarii w wyniku ASF zmniejszyło się o ponad 20%. Do grudnia bieżącego roku potwierdzono w tym kraju 41 ognisk choroby u świń oraz 134 przypadki u dzików.
 
Ostatnie ognisko u świń domowych zgłoszono 23 października 2019 r. - informuje portal 3trzy3.pl na podstawie www.fas.usda.gov.
 
Wirus ASF opanował cały kraj i pojawia się zarówno u świń jak i u dzików. Walkę z nim utrudniają niedobory w finansowaniu diagnostyki laboratoryjnej i niewystarczająca obsada weterynaryjna w terenie.
 
asf, kolejne przypadki, dziki, afrykański pomór świń, padłe dziki,

Wirus ASF wykryty w próbach pobranych od 102 padłych dzików

Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Wirus został potwierdzony u kolejnych padłych dzików w woj. lubuskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim.    Obecność wirusa ASF...
W wyniku choroby jak do tej pory ubito ponad 140 tys. świń, to niemal 21% krajowego pogłowia trzody chlewnej.
 
Według nieoficjalnych danych liczba ubitych świń w gospodarstwach przydomowych waha się od 1 tys. do 10 tys. sztuk. Niektóre źródła twierdzą, że jest to nawet 50 tys. zwierząt.
 
Szacowane straty wynikające z choroby przekraczają 25 milionów euro. Na początku grudnia służby przekazały 1,9 miliona euro na dalszą walkę i zapobieganie ASF. 
 
W grudniu władze Bułgarii wydały komunikat, że sytuacja związana z wirusem ASF znacznie się poprawiła, ponieważ niemal od dwóch miesięcy nie było żadnych nowych ognisk u trzody chlewnej. 
 
Ubój w okresie od stycznia do sierpnia 2019 r., z wyłączeniem gospodarstw przydomowych, wzrósł o 22%. W tym samym czasie produkcja wieprzowiny zwiększyła się o niecałe 7%.
 
W dniu 11 listopada średnia cena wieprzowiny klasy E osiągnęła poziom 2,03 euro za kilogram, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 8,63 zł.
 
Odnotowano również wzrost spożycia wieprzowiny. W 2018 r. wyniosło ono 10,5 kg na mieszkańca i było o 12% wyższe niż w 2017 r.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA