Walka z ASF musi być intensywniejsza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-08-2019,17:50 Aktualizacja: 30-08-2019,17:46
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) coraz szybciej rozprzestrzenia się na terenie Polski i dziesiątkuje stada. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa walka z wirusem musi być zintensyfikowana.
  
Służby weterynaryjne potwierdziły w tym roku w Polsce już ponad 40 ognisk ASF w stadach hodowlanych.
 
Z powodu wirusa wybijane są tysiące sztuk trzody chlewnej, co powoduje straty dla polskiej gospodarki oraz zniechęca rolników do prowadzenia dalszej hodowli.
 
tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna, Dania, warchlaki

Sprawdź aktualne ceny tuczników i warchlaków w Niemczech i w Danii

Notowania żywca wieprzowego po znaczących wzrostach oraz niewielkich spadkach ustabilizowały się. Zarówno w Niemczech jak i Danii ceny tuczników pozostają bez zmian.   Tuczniki w niemieckich notowaniach małej giełdy z 27 sierpnia...
Choroba jest też przyczyną coraz większych strat przetwórców mięsa, którzy nie mogą sprzedawać wieprzowiny poza granice Unii Europejskiej, informuje radiowa Jedynka.
 
W ocenie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, walka z ASF musi być zintensyfikowana, przede wszystkim przez bardziej zdecydowane działania, zmierzające do redukcji populacji dzików, które roznoszą wirusa.
 
Zdaniem ministra polscy myśliwi nie realizują w dostatecznym stopniu zadań związanych z redukcją pogłowia dzików, bo nie rozumieją, że od nich w dużej mierze zależy zwalczenie choroby.
 
Według Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, aby skutecznie walczyć z ASF koniecznie jest utworzenie Państwowej Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, która przejmie część zadań od Polskiego Związku Łowieckiego.
 
Konieczne są zdecydowane działania takie jak w Hiszpanii, która uporała się z chorobą i dziś jest czołowym producentem wieprzowiny w Europie.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie ZAPRENUMERUJ

 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA