W walce z ASF potrzebna jest dyscyplina i porządek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-09-2016,10:35 Aktualizacja: 09-09-2016,10:58
A A A

Wirus ASF wciąż atakuje. Jak do tej pory spowodował 19 ognisk u trzody chlewnej oraz 111 przypadków u dzików. Zdaniem Marka Sawickiego, byłego ministra rolnictwa w zwalczaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń najważniejsza jest dyscyplina i porządek wśród służby weterynaryjnej i rolników.


- Ostatnie ogniska tej choroby zostały przeniesione nie przez dzika, a przez człowieka. Potrzeba dyscypliny i porządku w zakresie nadzoru nad służbami weterynaryjnymi i z pewnością można tę chorobę ograniczyć - w radiowej Jedynce mówił Marek Sawicki.

ASF, walka z wirusem, trzoda chlewna

Jak walczyć z ASF?

Wirus ASF nie odpuszcza. Do tej pory odnotowano 17 ognisk w gospodarstwach utrzymujących świnie oraz 108 przypadków u dzików. - Wiele rozwiązań niezbędnych przy zwalczaniu choroby zostało już przyjętych, również przed...

Zdaniem gościa Sygnałów Dnia wykup świń ze stref zagrożonych i ich przerób na konserwy jest działaniem spóźnionym. Rządowa propozycja zakłada, że z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF skupionych będzie około stu tysięcy świń. Przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych w postaci konserw zamawianych z pominięciem prawa zamówień publicznych.

- Metody walki z ASF były już przyjęte przez poprzedni rząd i polegały głównie na zachowaniu dyscypliny wśród służby weterynaryjnej i rolników - podkreślał Marek Sawicki.

Były minister przypomina, że w 2014 r. z terenu z ograniczeniami również skupowano świnie, a wszystko odbyło się bez zatwierdzonej ustawy. Ministerstwo dopłacało do zwierząt około 1,5 zł do kg, a więc hodowcy z tej strefy uzyskali wyższe ceny za żywiec niż ci z pozostałych rejonów Polski.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA