Amerykańscy hodowcy trzody chlewnej prowadzący produkcję w cyklu zamkniętym na jednym tuczniki tracą 56-75 złotych. Według ekspertów sytuacja cenowa na tamty rynku ma poprawić się dopiero w maju br.
Produkcja tuczników w cyklu zamkniętym w Stanach Zjednoczonych generuje od 15 do 20 dolarów straty na sztuce, co w przeliczeniu na polską walutę daje 56,5 - 75,4 złotych. Tamtejsi rolnicy mogą spodziewać się, że ceny pokrywającej koszty produkcji wzrosną dopiero w maju.
Produkcja żywca wieprzowego nie tylko w krajach unijnych przynosi niewielki zysk, a w niektórych przypadkach generuje straty. Rolnicy z USA również znaleźli się w trudnej sytuacji.
Tuczniki produkowane w cyklu zamkniętym przynoszą 15-20 dolarów straty na sztuce, podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie Genesus. Oznacza to, że im więcej sztuk żywca sprzedaje dany producent, tym ponosi większe straty.
Produkcja i eksport wieprzowiny w Polsce spada. W ciągu 10 lat produkcja obniżyła się do 2,4 mln ton, a głównym tego powodem jest afrykański pomór świń (ASF) oraz mity o szkodliwości tego rodzaju mięsa. Pogłowie trzody chlewnej...
Śledząc notowania giełdowe sytuacja cenowa w USA ma poprawić się dopiero w maju bieżącego roku.
Od stycznia do listopada 2018 r. średnia liczba tygodniowych ubojów macior wyniosła 57 tys. sztuk. W ubiegłym tygodniu ubito niemal o 10 tys. loch więcej (66,7 tys. sztuk). Jeżeli tendencja ta utrzyma się dalej na wysokim poziomie, będzie to świadczyć o stopniowej likwidacji produkcji.
W czerwcowych kontraktach terminowych na bieżący rok odnotowano spadki cen wieprzowiny. Cena z listopada 2018 została zredukowana o 11,8 proc. z 85 centów na 76 centów w lutym 2019 r.
Wyższe taryfy celne, jak podaje KZP-PTCH, w wymianie handlowej z Meksykiem i Chinami nałożone na amerykańską wieprzowinę przyczyniają się do stopniowego wypierania USA z tych rynków. Eksperci szacują, że niekorzystne warunki handlowe kosztują producentów z USA i Kanady 20 dolarów na sztuce.
W minionym tygodniu rozpoczęły się rozmowy handlowe pomiędzy USA i Chinami, ale jak na razie nie widać żadnych efektów.
W Chinach pogłowie świń w grudniu 2018 r. spadło o 35 mln sztuk w porównaniu do grudnia 2017 r. Stanowi to połowę pogłowia świń w USA.
Efektem redukcji jest zmniejszenie zapotrzebowania ze strony Chin na soję z USA. Powodem likwidacji pogłowia świń w Chinach jest brak opłacalności produkcji oraz walka z ASF.
W zeszłym tygodniu swoja produkcję zamknął duży chiński hodowca trzody chlewnej posiadający 100 tys. loch.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ