Stany Zjednoczone w pierwszym kwartale bieżącego roku zmniejszyły eksport wieprzowiny o 6 proc. Wywóz ukształtował się na poziomie 600 268 mln ton, a jego wartość była o 14 proc. mniejsza.
Eksport wieprzowiny ze Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale bieżącego roku był o 6 proc. niższy niż w ubiegłym roku. Wywóz ukształtował się na poziomie 600 268 mln ton, a jego wartość była o 14 proc. mniejsza.
Od połowy ubiegłego roku większość wieprzowiny z USA importowanej do Meksyku ma 20 proc. cło. Zostało ono nałożone w odpowiedzi na amerykańskie taryfy celne na import stali i aluminium.
W wyniku tego w pierwszym kwartale roku eksport do Meksyku spadł o 13 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 177 420 mln ton. Z kolei spadek pod względem wartości obniżył się aż o 29 proc. (261,9 mln dolarów), informuje portal 3trzy3.pl na podstawie www.usmef.org.
Cena żywca wieprzowego na niemieckiej małej giełdzie pozostała bez zmian. Z kolei na dużej giełdzie notowania wzrosły o 4 centy za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Niemcy opublikowały 14 maja notowania małej giełdy (ISW). Cena...
Stany Zjednoczone są nadal głównym dostawcą importowanej wieprzowiny do Meksyku. Jednak w tym roku to Kanada, Chile i Unia Europejska zdobyły większy udział w rynku. Jednocześnie krajowa produkcja wieprzowiny w Meksyku wzrosła.
Wieprzowina pochodząca z USA także boryka się z cłami odwetowymi nałożonymi przez Chiny, które podniosły całkowitą stawkę celną z normalnych 12 proc. do 62 proc.
Spowodowało to, że amerykańska wieprzowina nie może w pełni wykorzystać wzrostu popytu Chin na ten produkt. W marcu eksport USA do regionu Chin spadł o 20 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, a jego wartość zmalała o 34 proc. (172,1 mln dolarów).
Japonia nie nałożyła żadnych nowych taryf na wieprzowinę z USA. Jednak dzięki nowym umowom handlowym woli sprowadzać mięso z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku.
W pierwszym kwartale eksport z USA do Japonii był o 9 proc. niższy niż w ubiegłym roku, a jego wartość spadła o 11 proc. (374,9 mln dolarów).
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ