Tuczniki poszukiwane na rynku. Żywiec jest w cenie
Tuczniki drożały w ostatnich tygodniach w całej Europie. Wpłynęło na to kilka czynników. Po pierwsze, jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, wpłynęła na to mniejsza produkcja żywca wieprzowego.
Ceny świń rosną również z powodu dobrze funkcjonującego eksportu. Skandal z mięsem w Brazylii (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj) dobrze wpłynął na unijny eksport do Chin i innych krajów azjatyckich.
Hodowcy świń otrzymają nadzwyczajne wsparcie
Produkcja trzody chlewnej w Stanach Zjednoczonych rośnie (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj), a cena tuczników na tamtejszym rynku maleje. Planowany jest także wzrost mocy ubojowych. To wszystko może wkrótce wpłynąć na zaostrzenie konkurencji na rynku wieprzowiny w Azji. Tym samym eksport unijnego mięsa może nieco zmaleć.
Wzrost cen został także wywołany niskim poziomem zapasów mrożonej wieprzowiny w magazynach oraz rozpoczynającym się sezonem grillowym, który charakteryzuje się wysokim popytem na wieprzowinę.
Producenci wieprzowiny w Unii Europejskiej prowadzą ze sobą wyścig cenowy. Wpływa na to podaż żywca wieprzowego, która jest mniejsza niż potrzeby przetwórstwa. W zeszłym tygodniu tj. od 27 marca do 2 kwietnia notowania wzrosły od 4 do 7 centów.
Żywiec wieprzowy w Niemczech osiągnął bardzo wysoką cenę tj. 1,73 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej (wbc). Będzie ona obowiązywała w nadchodzącym tygodniu. To zdaniem KZP-PTCH przełoży się na cenę żywca krajowego przed Wielkanocą.
Tuczniki w Polsce przed świętami stają się towarem poszukiwanym. Niektóre zakłady, jak informują analitycy związku, aby pokryć swoje zapotrzebowanie podniosły cenę nawet o 50 groszy. Wszystko przez fakt, że Wielkanoc to typowo mięsne święta, stąd sprzedaż wieprzowiny mocno się ożywiła. W notowaniach członków KZP-PTCH w 14 tygodniu cena tuczników wzrosła o 27 groszy osiągając poziom 5,57 zł/kg wagi żywej.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń