Tuczniki podrożały w Belgii, która walczy z pomorem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-03-2019,14:00 Aktualizacja: 13-03-2019,13:11
A A A

Cena tuczników w większości krajów Unii Europejskiej pozostała na tym samym poziomie. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie notowań ISN informuje, że zostały one utrzymane w Niemczech, Holandii i Austrii.

Tuczniki oferowane na niemieckim rynku są na bieżąco odbierane przez tamtejsze ubojnie. Brakuje więc przesłanek do podnoszenia ich cen.

Niemieckie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej VEZG 6 marca opublikowało więc po raz czwarty z rzędu te same notowania. Tuczniki kosztują w nich 1,40 euro/kg (wbc) co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,02 zł.

pogłowie świń w polsce, świnie, trzoda chlewna, lochy, prosięta, warchlaki, tuczniki

Pogłowie trzody chlewnej coraz mniejsze

W grudniu unijne pogłowie świń zmalało o blisko 1 proc. do 148,8 mln sztuk - wynika z najnowszych danych Eurostatu. To przede wszystkim efekt spadku w Niemczech (o 1,1 mln szt.) i Polsce (o 0,88 mln szt.). Na pozycji największego producenta w UE...

Ceny tuczników nieznacznie wzrosły w Hiszpanii i Belgii. W pierwszym przypadku w notowaniach z 7 marca kosztowały one 1,15 euro za kg żywca tj. około 4,95 zł/kg.

Żywiec wieprzowy w Hiszpanii drożeje, ponieważ rośnie tam krajowy popyt na to mięso. Ponadto zwiększa się także zainteresowanie importem ze strony Chin.

W efekcie podaż żywca jest niewystarczająca co obrazuje również waga ubojowa hiszpańskich tuczników. W przeciwieństwie do innych krajów spadła ona poniżej poziomu sprzed roku.

KZP-PTCH zwraca szczególną uwagę na wyższe ceny tuczników w Belgii. Wzrosły one do poziomu 1,22 euro/kg w wadze bitej ciepłej tj. około 5,2 zł/kg.

Belgia zmaga się z afrykańskim pomorem świń. W związku z tym dostarcza ona na europejskie rynki, w tym także do Polski, bardzo tanią wieprzowinę.

KZP-PTCH na podstawie informacji Genesus poinformował również, że chińskie władze zachęcają tamtejszych inwestorów i producentów żywca do budowania małych lokalnych ubojni.

"Ma to zapobiec konieczności transportu świń do uboju na duże dystanse, co jest utrudnione ze względu na walkę z ASF. Może to spowodować brak wystarczającej ilości surowca dla dużych rzeźni zwożących surowiec z innych prowincji" czytamy w komunikacie związku.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA