Tuczniki podrożały. To dobra wiadomość dla producentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-06-2018,10:00 Aktualizacja: 11-06-2018,10:32
A A A

Popyt na tuczniki w Niemczech, ale także w pozostałych krajach Unii Europejskiej specjalizujących się w produkcji trzody chlewnej, pozostaje wysoki mimo trudności w eksporcie wieprzowiny na rynki krajów trzecich. Stąd w Niemczech i Hiszpanii odnotowano wyższe ceny skupu tych zwierząt.

Ceny żywca wieprzowego w wielu krajach Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu były stabilne. W Niemczech 30 maja zakłady mięsne płaciły średnio 1,44 euro za kilogram wagi bitej ciepłej tj. około 6,21 złotych za kilogram wbc.

Tuczniki utrzymały swoją cenę również w Holandii, Danii, Francji, Belgii i Austrii.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Ogniska ASF wybuchają jedno po drugim. Mamy kolejne trzy

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ciągu ostatnich tygodni jest bardzo aktywny. Tym razem dostał się do trzech gospodarstw położonych w woj. lubelskim. W efekcie w tym roku inspekcja weterynaryjna potwierdziła już 12 ognisk ASF, a w sumie mamy...

Popyt na żywiec wieprzowy w tym okresie roku jest nieco wyższy. Wpływają na to między innymi wysokie temperatury powietrza. W efekcie upałów przyrosty tuczników są bowiem niższe.

Tuczniki w efekcie takiej sytuacji podrożały w Hiszpanii. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, zanotowano tam niewielki sezonowy wzrost ceny o 1,8 centa do poziomu 1,212 euro za kilogram żywca. To około 5,2 zł za kilogram.

Liczba oferowanych do sprzedaży tuczników w ubiegłym tygodniu w Niemczech była niska. Stąd 6 czerwca tamtejsze zakłady mięsne ustaliły cenę na nieco wyższym poziomie.

Tuczniki według danych niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG kosztowały tam 1,47 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej czyli około 6,30 zł/kg.

  • Informacje dotyczące sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz tematy związane z hodowlą i produkcją można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA