Notowania żywca wieprzowego w Niemczech rosną, mimo zmniejszonego eksportu do Chin. W ślad za tymi trendami ceny tuczników są wyższe niemal w całej Europie.
Notowania żywca wieprzowego w Niemczech nadal rosną mimo ograniczenia eksportu do Chin. W ślad za naszym zachodnim sąsiadem ceny tuczników są wyższe niemal w całej Europie.
W wyniku niskiej podaży tuczników i spadku wagi ubojowej cena żywca wieprzowego wzrosła w wielu krajach Unii Europejskiej. W 7. tygodniu żywiec podrożał w Niemczech o 6 centów, co przełożyło się na kształtowanie się ceny w innych krajach - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej – POLPIG.
Tuczniki podrożały w Belgii i w Niderlandach. W Austrii odnotowano wzrost o 5 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc), a w Hiszpanii o 4 centy przy spadku wagi ubojowej o 0,5 kg w stosunku do poprzedniego tygodnia.
Ceny żywca wieprzowego po noworocznych spadkach z powrotem rosną. Dzieje się tak ze względu na ograniczoną unijną produkcję tego mięsa oraz rosnące potrzeby importowe Chin. Produkcja unijnej wieprzowiny w okresie od stycznia do listopada 2019 roku...
Francja wciąż boryka się z utrudnieniami wywołanymi przez strajki, co wpłynęło na utrzymanie cen na poziomie sprzed tygodnia. W Danii notowania żywca także nie wzrosły i utrzymały się na poziomie 14 koron duńskich za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 8,02 złotych.
W Niemczech sektor przetwórczy dążył do ograniczenia liczby ubijanych świń. Mimo to wzrost ich ceny nie został zahamowany.
Sytuacja nie zmieniła się nawet w wyniku ograniczenia eksportu do Chin wywołango koronawirusem.
W notowaniach dużej giełdy (VEZG) z dnia 19 lutego 2020 r. ceny tuczników osiągnęły poziom 1,96 euro za kg wbc, co oznacza wzrost o 5 centów w porównaniu do poprzedniego tygodnia. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,39 złotych.
Na niemieckiej małej giełdzie (ISW) opublikowanej 21 lutego również odnotowano wzrost cen tuczników o 5 centów do wartości 2,07 euro za kg wbc, czyli około 8,87 złotych.
Na aukcji wystawiono 1595 tuczników w 12 partiach z czego sprzedano wszystkie – podaje portal warchlaki.com.pl.
W ślad za sytuacją cenową w Niemczech krajowe ubojnie podniosły ceny o 15-20 groszy za kilogram wbc.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ