Szkolenie Copa-Cogeca o bioasekuracji odbędzie się w Polsce
Copa-Cogeca wspólnie partnerami zorganizowała 27 listopada w Rumunii szkolenie informacyjne na temat bioasekuracji w związku z afrykańskim pomorem świń. Wkrótce odbędą się kolejne spotkania z tego cyklu. Jedno z nich zawita do Polski.
Pierwsze szkolenie z tego cyklu odbyło się w Bukareszcie tj. stolicy Rumunii czyli kraju, który w ostatnich miesiącach szczególnie zmaga się z afrykańskim pomorem świń (ASF).
Copa-Cogeca planuje kolejne spotkania szkoleniowe. 14 stycznia 2019 roku odbędzie się ono w Warszawie, a 6 lutego w Niemczech w miejscowości Münster.
Wirus nadal zabija dziki. Kolejne przypadki pomoru
Afrykański pomór świń, zdaniem organizatorów konferencji, stanowi ogólnoeuropejski problem, który wymaga stanowczej i skoordynowanej reakcji. Oprócz znaczenia rozporządzeń zapewniających zwiększenie ochrony gospodarstw trzody chlewnej zwrócono uwagę na konieczność zapewnienia stałego informowania hodowców na temat rozprzestrzeniania się choroby oraz bioasekuracji.
- Afrykański pomór świń nie jest specyficznym problemem Rumunii czy innych krajów, które muszą się z nim zmagać. Jest to problem wszystkich europejskich producentów wieprzowiny. Środki ochrony biologicznej są kluczowe w celu kontrolowania i zwalczania tejże choroby. Musi to jednak wykraczać daleko poza zwykłe struktury fizyczne. Przede wszystkim, rolnicy oraz osoby pracujące w gospodarstwach powinny w pełni zrozumieć, w jaki sposób skutecznie wdrażać niezbędne środki - podkreślił Antonio Tavares, przewodniczący grupy roboczej "Wieprzowina" Copa-Cogeca.
Hodowcy i producenci trzody chlewnej, zdaniem organizatorów cyklu szkoleń, również muszą zaangażować się w zwalczanie afrykańskiego pomoru świń korzystając ze wsparcia odpowiednich instytucji. Bez ich zaangażowania walka z tą chorobą jest skazana na porażkę.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ