Strategia sektora wieprzowiny: zagospodarowanie nawozów naturalnych
Branża trzody chlewnej w Polsce nie ma długoterminowej strategii. Tymczasem bez niej trudno będzie ją rozwijać, przez co hodowcy świń mogą się znaleźć w jeszcze trudniejszej sytuacji.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig opracował szereg rekomendacji praktycznych dla rozwoju polskiej hodowli trzody chlewnej i 25 sierpnia złożył go w ministerstwie rolnictwa. Póki co nie otrzymał informacji zwrotnej.
Wizja rozwoju strategicznego sektora wieprzowiny, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez KZP-PTCH Polpig, powinna zawierać następujące elementy:
Hodowcy świń apelują o strategię
- odbudowę produkcji prosiąt w Polsce;
- poprawę konkurencyjności produkcji świń przez wprowadzanie najnowszych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i zmiany strukturalne;
- partnerską współpracę w całym łańcuchu dostaw;
- dostosowanie produkcji do potrzeb i rynków zbytu;
- platformę wymiany informacji i komunikacji w łańcuchu dostaw;
- budowanie marki polskiej wieprzowiny w całym łańcuchu dostaw jako zdrowej żywności;
- tworzenie zrównoważonego rozwoju sektora;
- zmianę wizerunku produkowanej wieprzowiny, której podstawą jest certyfikacja produkcji trzody chlewnej;
Cena tuczników na VEZG z 12 października. Stagnacja postępuje
Zagospodarowanie nawozów naturalnych
Pierwszym elementem strategii jest problem zagospodarowania nawozów naturalnych.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. od prowadzącego produkcję świń wymaga się zagospodarowania co najmniej 70% gnojówki i gnojowicy na użytkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin.
Ustawa ograniczyła możliwość rozwoju podmiotom, które prowadzą produkcję świń w oparciu o pozwolenie zintegrowane czyli posiadają instalacje powyżej 2000 stanowisk dla zwierząt o wadze ponad 30 kg lub 750 dla macior.
Przepis ten nabrał szczególnego znaczenia w okresie obecnego kryzysu związanego z ograniczonym dostępem do nawozów mineralnych i ich wysokimi cenami.
Koszty produkcji świń wciąż wyższe od zysków
Eksperci zwracają również uwagę na fakt, że wymóg obowiązkowego posiadania ziemi do produkcji trzody chlewnej stanowi poważną barierę rozwoju sektora, dlatego nie jest stosowany w innych krajach.
Propozycja zmiany w nowej strategii
KZP-PTCH Polpig proponuje, aby zmienić brzmienie artykułu 105 a ust. 6 ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 r.
"Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może zbyć do 100% gnojówki i gnojowicy do bezpośredniego rolniczego wykorzystania, przeznaczyć we własnym zakresie lub przekazać innemu podmiotowi do produkcji biogazu, w tym rolniczego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub zagospodarować na działkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin".