Hodowcy świń apelują o strategię
Dobrostan zwierząt, zrównoważony rozwój i walka z ASF były głównymi tematami zjazdu Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Pracodawcy i producenci trzody chlewnej oraz eksperci w zakresie hodowli i produkcji świń uczestniczący we wrześniowym zjedzie, apelują do rządzących przede wszystkim o aktywność wspierającą polski sektor trzody chlewnej.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig opracował szereg rekomendacji praktycznych dla rozwoju polskiej hodowli trzody chlewnej i złożył go w ministerstwie rolnictwa 25 sierpnia. Póki co nie otrzymał informacji zwrotnej.
Pogłowie świń po zimie jeszcze bardziej zmaleje?
Pismo zawierało konkretne kierunki rozwoju sektora wraz z propozycjami zmian, które mogą nie tylko umocnić branżę, ale także zapewnić rozwój polskiego rolnictwa.
Wśród propozycji znalazły się zarówno kwestie nawożenia naturalnego, możliwości dostępności do ziemi rolniczej i przestrzeni produkcyjnej na terenach wiejskich, jak i nowych sposobów zabezpieczenia się przed ASF.
- Nie będzie rozwoju polskiej produkcji trzody chlewnej i dążenia do zapewnienia samowystarczalności żywnościowej Polski, bez zbudowania strategii wzmacniania producentów i przetwórców świń - mówi Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH Polpig.
Uczestnicy zjazdu w trakcie prezentacji oraz kuluarowych dyskusji przekonywali także o niezbędności działań w zakresie dobrostanu zwierząt i ochrony ich zdrowia prowadzącego do ograniczenia zużycia antybiotyków, zrównoważonego rozwoju oraz nieustannie prowadzonej skutecznej walki z ASF.
W kolejnych wpisach przybliżymy najważniejsze założenia strategii zawierającej praktyczne rekomendacje dla rozwoju polskiej hodowli trzody chlewnej.