Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje o spadku cen tuczników na krajowym rynku. W Unii Europejskiej odnotowano nieznaczny wzrost notowań żywca wieprzowego.
Krajowe notowania żywca wieprzowego na początku grudnia spadły. W tym samym czasie średnia cena w Unii Europejskiej nieznacznie wzrosła do wartości 213,05 euro za 100 kg masy poubojowej schłodzonej.
W Polsce na początku grudnia odnotowano spadek cen żywca wieprzowego. W dniach od 4 do 10 grudnia w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena świń rzeźnych ukształtowała się na poziomie 7,55 zł za kg.
Była ona o 1% niższa niż tydzień wcześniej i o 1 gr za kg wyższa niż przed miesiącem, a także o 3% niższa niż przed rokiem.
Notowania żywca wieprzowego na niemieckiej dużej giełdzie od wielu tygodni pozostają bez zmian. Podobne trendy obserwuje się we większości państw Wspólnoty za wyjątkiem Francji, gdzie cena wzrosła o 1 eurocent. Europejski rynek...
Średnia cena świń rzeźnych klasy E w Unii Europejskiej wzrosła o 0,1% do wartości 213,05 euro (około 922 zł) za 100 kg masy poubojowej schłodzonej. Była ona o 0,5% wyższa niż przed miesiącem oraz o 4% niż przed rokiem.
Krajowa cena żywca wieprzowego tej klasy wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 228,20 euro (988 zł) za 100 kg. Była ona o 7% wyższa niż średnio uzyskiwali producenci w krajach Wspólnoty.
Średnie ceny skupu świń rzeźnych u największych unijnych producentów wieprzowiny, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, były niższe niż w Polsce.
Producenci we Francji otrzymywali średnio 190,00 euro (822 zł) za 100 kg, w Niderlandach 195,02 euro (844 zł) za 100 kg, a w Niemczech 220,59 euro (955 zł) za 100 kg.
W Polsce średnia cena sprzedaży półtusz wieprzowych ukształtowała się na poziomie 11,05 zł za kg i była o 1 gr za kg niższa niż przed tygodniem. Półtusze były jednocześnie o 1% droższe niż przed miesiącem ale o 2% tańsze niż przed rokiem.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ