Spada eksport, rośnie import. Coraz trudniej sprzedać wieprzowinę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2014,14:55 Aktualizacja: 03-11-2014,14:59
A A A
Od początku roku do końca sierpnia wysłaliśmy do innych krajów 238 tys. ton nieprzetworzonej wieprzowiny. To o 17 proc. mniej niż w tym czasie przed rokiem.  
 
Handel zagraniczny tym gatunkiem mięsa wciąż jest determinowany przez ograniczenia eksportowe wprowadzone po wykryciu ognisk wirusa ASF - informuje Fammu/Fapa.
 
Naszym głównym rynkiem zbytu pozostaje UE, gdzie w pierwszych ośmiu miesiącach br. trafiło 172 tys. ton, czyli o 18 proc. więcej niż przed rokiem. Największymi odbiorcami  mięsa były Włochy (32 tys. ton), Słowacja (24 tys. ton) oraz Czechy (16 tys. ton). 
 
Nadal spada sprzedaż na rynki krajów trzecich. W omawianym czasie trafiło tam 66 tys. t nieprzetworzonej wieprzowiny. To aż o 53 proc. mniej niż przed rokiem. 
 
Bardzo wzrosła sprzedaż do USA i Hongkongu - odpowiednio o 366 proc. (13 tys. ton) i 221 proc. (23 tys. ton). Jednak to wciąż zbyt mało, by zrekompensować straty wynikające z utraty takich rynków jak chiński, rosyjski, białoruski czy japoński. 
 
Od stycznia do sierpnia o 1,8 proc. wzrósł z kolei import nieprzetworzonego mięsa wieprzowego do Polski. 
 
Coraz gorsza sprzedaż i większy import wpływają negatywnie na bilans handlu wieprzowiną. Od stycznia do końca sierpnia ujemne saldo wyniosło 164 tys. t i było o 56 tys. t wyższe niż w tym samym czasie 2013 r.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA