Siedem nowych przypadków ASF. Wirus nie daje o sobie zapomnieć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-05-2015,15:00 Aktualizacja: 28-05-2015,15:03
A A A

Ostatnie dwa kwietniowe przypadki ASF dzików tj. 56 i 57 zostały wykryte ponad miesiąc temu. Od tego czasu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o pojawieniu się sześciu nowych.

58 przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Krukowszczyzna w gminie Michałowo w powiecie białostockim leżącej w odległości ok. 25 km od granicy polsko - białoruskiej. Choroba została potwierdzona 29 kwietnia.

59 przypadek został potwierdzony 11 maja a były to zwłoki martwego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Łaźnisko leżącej w gminie Szudziałowo w powiecie sokólskim. Dwa dni później główny lekarz weterynarii potwierdził 60 przypadek ASF u dzików. Martwe zwierze zostało znalezione w tej samej miejscowości.

21 maja wykryto 61 przypadek, na który składają się dwa padłe dziki znalezione w pobliżu miejscowości Nowosady leżącej w gminie Michałowo. Dzień później kolejne badania potwierdziły 62 przypadek znaleziony w pobliżu miejscowości Nowe Trzciano w gminie Szudziałowo.

Tego samego dnia GIW poinformował o ostatnim na tę chwilę 63 przypadku ASF u dzików. Martwe zwierze zostało znalezione w miejscowości Cisówka lężacej w gminie Michałowo.

Od wszystkich padłych dzików odpowiednie służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu ASF. Wszystkie zwłoki zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA