Senat poparł specustawę dotyczącą ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2020,21:50 Aktualizacja: 17-01-2020,22:18
A A A

Senat poparł w piątek specustawę dot. zwalczania ASF nie wnosząc do niej poprawek. Nowe przepisy m.in. mają ułatwić odstrzał dzików, a także zwiększyć bioasekurację.

W głosowaniu wzięło udział 99 senatorów. Za ustawą bez poprawek było 50, przeciwko - 49. Za ustawą w opowiedzieli się wszyscy głosujący senatorowie PiS - 47 osób, ponadto poparło ją dwóch senatorów PSL (klub Koalicja Polska) - Ryszard Bober i Jan Filip Libidzki oraz senator niezależna - Lidia Staroń.

osiek, powiat lubiński, dolny śląsk, świnie zjadły człowieka, hodowla trzody chlewnej

Świnie zostawiły tylko kości. Nie można ustalić przyczyn śmierci rolnika

Śledczy stanęli przed dużym problemem w sprawie śmierci hodowcy świń zjedzonego przez swoje zwierzęta. Sekcja zwłok nie wyjaśniła dokładnych przyczyn śmierci. Zdarzenie z miejscowości Osiek (woj. dolnośląskie), gdzie 8 stycznia zwłoki - a raczej...

Przeciwko ustawie byli wszyscy senatorowie klubu KO-PO - 43 osoby. Nie poparli jej też Michał Kamiński z PSL, senatorowie Lewicy, dwaj senatorowie niezależni oraz senator Stanisław Gawłowski - niezrzeszony.

Przed piątkowym głosowaniem w Senacie odbyła się debata, podczas której zostały zgłoszone poprawki. Połączone senackie komisje rolnictwa oraz środowiska ich nie poparły i zarekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek.

Dyskusja nad ustawą o ASF trwała w piątek ponad trzy godziny. Wielu senatorów krytycznie odnosiło się do odstrzału dzików wskazując, że należy przede wszystkim zadbać o bioasekurację. Senator Alicja Chybicka (KO-PO) nazwała nowe przepisy "wojną wypowiedzianą dzikom" i zaproponowała, by zamiast wybijać dziki dać więcej pieniędzy rolnikom na ochronę gospodarstw przed wirusem.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW

Kilkaset nowych przypadków ASF w 7 województwach

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 219 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Najnowsze przypadki nr 2019/2259-2019/2477 zostały potwierdzone na podstawie...
Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski przypomniał raport NIK w sprawie ASF, w którym wskazano na niedostateczną bioasekturację gospodarstw i na problemy służb weterynaryjnych. W jego opinii, specustawa nie zwalczy ASF.

Senatorowie krytykowli także wprowadzenie do ustawy przepisu, który zakłada, że Głównego Łowczego Krajowego powołuje i odwołuje minister środowiska. Ich zdaniem, taki zapis nie ma nic wspólnego z walką z ASF, a Polski Związek Łowiecki jest instytucją pozarządową, finansowaną ze składek członków.

Zdaniem Stanisława Gawłowskiego (niez.), żadne przepisy nie zmuszą myśliwych do odstrzału, a zgoda na używanie tłumików podczas polowania jest zagrożeniem dla życia ludzi.

Podczas debaty w Senacie mówiono także o przepisie zobowiązującym zarządców dróg do ich zamykania zwracając uwagę, że koszty ogrodzeń będą ponosić samorządy.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, bioasekuracja, senat

Eksperci: walka z ASF powinna opierać się na trzech filarach

Walka z ASF powinna opierać na kontrolowanym odstrzale dzików, bioasekuracji oraz skutecznym odnajdywaniu padłych zwierząt - mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych na spotkaniu w Senacie poświęconym specustawie dotyczącej...
Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, reprezentujący stronę rządową argumentował, że podstawowym zaleceniem Komisji Europejskiej w zwalczaniu ASF jest zmniejszenie populacji dzików do poziomu 0,1 sztuki na kilometr kwadratowy. Dodał, że nie jest znana wielkość populacji tych zwierząt w Polsce, ale jest ona znacznie (nawet 20 krotnie) wyższa niż zalecana.

Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.

Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, specustawa asf, szymon giżyński, Jakub Rutnicki

Państwo od razu reaguje na przypadki ASF. Wiceminister zapewnia posłów

- Służby państwowe natychmiast reagują na każdy przypadek pojawienia się wirusa ASF. Tak m.in. zrobiono w woj. lubuskim, gdzie w krótkim czasie wybudowano ogrodzenia izolujące teren, gdzie wykryto chorobę - poinformował w piątek w Sejmie...
Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych. Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, który - wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody - nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie buduje ogrodzeń.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do Zachodniej Polski. Pierwszy przypadek padłego dzika stwierdzono w połowie listopada 2019 r. w woj. lubuskim. Padłe dziki z ASF wykryto także w woj. dolnośląskim i wielkopolskim.

Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w woj. wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma ona wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" | >>ZAPRENUMERUJ <<
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA