Samorząd pomoże hodowcom poszkodowanym przez ASF
Ponad 240 tys. zł przekaże samorząd województwa podkarpackiego rolnikom z powiatu mieleckiego, którzy ponieśli największe straty z powodu ASF. Z kolei samorząd z Warmii i Mazur o wsparcie dla hodowców trzody chlewnej prosi rząd.
Dotacja trafi do gospodarstw z gmin Czermin, Mielec, Wadowice Górne i Przecław. Pieniądze przeznaczone są na zadania z zakresu pomocy społecznej, a ściślej na wypłatę zasiłków celowych.
106. ognisko ASF wybuchło w powiecie iławskim
Jak poinformował Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl dodatkowe pieniądze dla rolników są potrzebne. - Oczywiście jest wsparcie ze strony rządu, ale my też jako samorząd województwa musimy się zaangażować i pomóc hodowcom, którzy borykają się z poważnymi stratami, tracą źródło dochodu. To jest wyjątkowa sytuacja, a powiat mielecki jest szczególnie dotknięty ogniskami ASF - dodał.
Szczegółowe zasady udzielenia pomocy, termin przekazania środków oraz sposób rozliczenia zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy samorządem województwa a poszczególnymi samorządami z terenu powiatu mieleckiego.
Jak wynika z danych wojewódzkiego lekarza weterynarii na Podkarpaciu stwierdzono do tej pory 54 ogniska ASF u świń, z tego 51 w powiecie mieleckim, gdzie uśmiercono 8717 świń w 195 gospodarstwach.
Z kolei o finansowe wsparcie dla gospodarstw dotkniętych przez ASF zaapelował do rządu sejmik województwa warmińsko-mazurskiego. W województwie do tej pory zanotowano 14 ognisk choroby. Jak poinformował marszałek województwa Gustaw Brzezin, całe południe regionu jest praktycznie w tzw. strefie czerwonej.
Cena tuczników w Europie jest stabilna
- Co najgorsze system związany z przeciwdziałaniem ASF zakłada likwidację stad i brak rekompensat dla rolników. Sytuacja w poszczególnych gospodarstwach jest bardzo trudna i musimy o tym głośno mówić. Biorąc pod uwagę inflację, wzrost kosztów produkcji, koszty nawozów czy środków ochrony roślin, poziom dochodów rolników spada systematycznie. Potrzebne jest bardzo szybkie działanie i finansowe wsparcie, by zniwelować straty rolników - wskazał samorządowiec.
W jego ocenie obecna sytuacja wpływa na przyszłość tego sektora na Warmii, Mazurach i Powiślu.
Radni województwa warmińsko-mazurskiego przyjęli stanowisko, w którym zaapelowali do rządu "o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które będą zabezpieczały producentów trzody chlewnej i drobiu przed skutkami zjawisk epidemicznych i jednocześnie gwarantowały szybkie uruchomienie środków finansowych z budżetu państwa".
- Obszary wiejskie stanowią dużą część województwa warmińsko-mazurskiego, a rolnictwo to ważny sektor naszej regionalnej gospodarki. Choroby dotykające trzodę chlewną i ptactwo to poważny cios dla lokalnej gospodarki. Jesteśmy tym faktem zaniepokojeni i zwracamy się do władz centralnych o stosowną reakcję, formułując nasze stanowisko w tej sprawie - tłumaczyła podczas sesji Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ