Tuczniki w większości krajów Unii Europejskiej ustabilizowały swoją cenę. Wyjątek stanowi Polska, Hiszpania i Francja, gdzie odnotowano spadki notowań trzody chlewnej.
Tuczniki w Niemczech utrzymały ceną na poziomie 1,25 euro za kg wbc. Foto_Remigiusz Kryszewski
Rynek wieprzowiny w Unii Europejskiej stabilizuje się. Wyjątek stanowi Francja, Hiszpania, a także Polska, gdzie ceny w skupie tuczników w ciągu tygodnia spadły.
Tuczniki we Francji i w Hiszpanii w ciągu tygodnia potaniały o 3 centy za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W pozostałych unijnych krajach nie odnotowano zmian cenowych, informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
W Hiszpanii odczuwalna jest nadpodaż wieprzowiny, co wynika ze zmniejszenia eksportu do Chin. Dodatkowo na Półwyspie Iberyjskim odnotowano sezonowy wzrost podaży żywca wieprzowego. W efekcie kolejny tydzień z rzędu ceny w skupie tuczników spadły.
Cena tuczników w notowaniach dużej niemieckiej giełdy VEZG z 22 września, pozostała na poziomie 1,25 euro za kg wagi bitej ciepłej. "Na niemieckim rynku trzody chlewnej sprzedaż rozwija się w różny sposób, w zależności od...
W Niemczech w wyniku braku opłacalności zwiększa się liczba ubijanych loch. Niski popyt na żywiec wieprzowy oddziałuje na spadki cen w skupach. Niemcy borykają się również z wysokimi cenami pasz, co dodatkowo komplikuje całą sytuację.
Zakłady przetwórcze przesuwają także terminy odbioru żywca wieprzowego, co powoduje przerastanie tuczników. W niektórych rzeźniach i przetwórniach brakuje personelu. Pracownicy w wielu przypadkach są objęci kwarantanną, która jest związana z Covid-19.
W efekcie powstają przestoje w zakładach oraz problemy ze sprzedażą żywca zwłaszcza w północno-zachodnich i wschodnich Niemczech. Kilka niemieckich sieci handlowych rozpoczęło dodatkową kampanię reklamującą lokalną wieprzowinę.
Tamtejsi uczestnicy rynku w najbliższym czasie spodziewają się stabilizacji cen żywca. W notowaniach dużej giełdy opublikowanych 22 września cena tuczników pozostała bez zmian na poziomie 1,25 euro za kg wbc, co daje około 5,74 zł.
Z kolei krajowa cena skupu żywca wieprzowego z tygodnia na tydzień spada. Zakłady przetwórcze tłumaczą się zapełnieniem magazynów mięsem wieprzowym. W minionym tygodniu cena spadła średnio o 5 groszy za kg wbc.
Tak więc średnia cena za klasę E w Polsce wynosi 5,60 zł za kg. Wysokie koszty paszy wraz ze spadkiem cen w skupach trzody chlewnej pogarszają całą sytuację.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ