Posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie sytuacji na rynku wieprzowiny oraz działań w zakresie zwalczania ASF odbyło się 30 stycznia. W jego trakcie postulowano m.in. o rozszerzenie bioasekuracji na cały kraj.
Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkała się wczoraj (30 stycznia), aby omówić trudną sytuację na rynku wieprzowiny oraz działania w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Polski rząd zgłosił również wniosek o podjęcie przez Komisję Europejską działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny.
Hodowcy i producenci trzody chlewnej są w trudnej sytuacji w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF oraz niskimi cenami żywca wieprzowego.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna z zadowoleniem przyjmuje propozycję wprowadzenia obowiązkowej bioasekuracji na terenie całego kraju. Aby jednak skutecznie zatrzymać ASF, potrzebne jest wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej. KIL-W od dawna...
Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowała spotkanie, którego celem było omówienie powyższych problemów i podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji.
W posiedzeniu uczestniczyli między innymi minister Jacek Bogucki i minister Ewa Lech. Minister Bogucki poinformował, że podczas spotkania Rady Ministrów UE Polska zgłosiła wniosek o podjęcie przez Komisję Europejską działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny.
Głównymi postulatami było uruchomienie dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przyznanie producentom świń pomocy finansowej w związku ze spadkiem opłacalności produkcji, aktywne zdobywanie nowych rynków zbytu dla unijnej wieprzowiny oraz przywrócenie refundacji wywozowych - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Niestety nie wszystkie kraje są zainteresowane poparciem wniosku, ponieważ uważają, że sytuacja nie wymaga wprowadzenia powyższych działań.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wciąż rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. W związku z tym organizacje producentów, przetwórców oraz lekarzy weterynarii skierowali pismo do Jacka Boguckiego sekretarz stanu w...
Ponadto MRiRW w związku z licznymi skargami rolników i organizacji rolniczych na niskie ceny świń w skupie zwróciło się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem w sprawie podejrzenia o zmowę cenową podmiotów prowadzących skup żywca wieprzowego.
Minister Ewa Lech poinformowała o podjęciu działań dotyczących wprowadzenia nowych zasad bioasekuracji na terenie całej Polski.
Rolnicy utrzymujący świnie, którzy nie spełnią zasad bioasekuracji w zamian za rekompensatę będą musieli zaprzestać produkcji świń. Według wstępnych szacunków rekompensatą zostanie objętych około 15 proc. pogłowia świń.
Inspektorzy weterynaryjni w ciągu roku mają skontrolować dwukrotnie wszystkie gospodarstwa prowadzące produkcję trzody chlewnej.
Podczas pierwszej inspekcji rolnicy, którzy nie spełniają zasad bioasekuracji dostaną decyzję albo o likwidacji stada albo zalecenia dostosowania swoich gospodarstw do nowych przepisów w określonym terminie.
W czasie drugiej kontroli inspektorzy weterynaryjni sprawdzą, czy wcześniejsze zalecenia zostały zrealizowane.
Postanowienie o likwidacji stada będzie podejmowane na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii. Zwierzęta trafią do skupu po osiągnięciu wagi ubojowej, a rolnicy otrzymają pieniądze od zakładów skupujących.