Rośnie liczba przypadków ASF w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-09-2021,10:00 Aktualizacja: 04-09-2021,8:04
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech mocno rozprzestrzenia się wzdłuż granicy z Polską. Liczba przypadków choroby w populacji dzików przekroczyła tam 2 tys. 
 
Minął rok od pierwszego zgłoszenia pierwszych przypadków ASF na terenach graniczących z Polską. Wirus, jak podaje portal euromeatnews.com, wydaje się rozprzestrzeniać wzdłuż granicy, powodując duże obawy dla przemysłu trzody chlewnej. 
 
W lipcu potwierdzono w Niemczech pierwsze trzy ogniska choroby w małych i średnich fermach trzody chlewnej w Brandenburgii. Obecnie tamtejsze służby weterynaryjne poinformowały o 2036 przypadkach ASF u dzików. 
 
eksport mięsa wieprzowego, wieprzowina, produkcja trzody chlewnej, ASF, Covid-19, Brexit,

Eksport wieprzowiny z UE wzrośnie?

Europejski rynek trzody chlewnej w ostatnim czasie jest pod presją Brexitu, Covid-19 oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF). Mimo to według przewidywań ekspertów eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej odnotuje niewielki wzrost.   ...
W okresie lipiec-sierpień na listę nowo zainfekowanych rejonów trafił Barnim oraz Uckermark. Obserwując pojawianie się nowych przypadków u dzików można stwierdzić, że wirus rozprzestrzenia się na północ, równolegle do granicy z Polską. 
 
W linii prostej wirus znajduje się obecnie niecałe 30 km od granicy z Meklemburgią-Pomorzem Przednim, trzecim państwem niemieckim graniczącym z Polską. Jak dotąd jest to jedyny wolny od choroby obszar w okolicy.
 
Władze landu Saksonii są gotowe do użycia wyszkolonych psów do wykrywania dzików, które mogą być nosicielami wirusa. 
 
W Polsce również zwiększa się liczba przypadków oraz ognisk choroby. Jednocześnie mija prawie 6 lat odkąd polskie fermy trzody chlewnej zostały dotknięte chorobą.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA