Rolnicy zapowiadają protesty. Dramat na rynku trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2015,9:55 Aktualizacja: 25-11-2015,10:36
A A A

Rolnicy z powiatu sępoleńskiego (woj. kujawsko-pomorskie) zamierzają 2 grudnia zablokować główne drogi przechodzące przez Sępólno Krajeńskie. To efekt coraz trudniejszej sytuacji na rynku trzody chlewnej.

- Tak źle nie było od wielu lat. Poprzednia władza niedostatecznie zajmowała się rynkiem wieprzowiny i mamy tego efekty - mówi portalowi portalkujawski.pl Marcin Wroński z Instytutu Rozwoju Rolnictwa. - Wierzę, że obecny minister będzie bardziej skuteczny, choć istnieją przeszkody w walce z tym niekorzystnym dla rolników zjawiskiem - dodaje.

mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, rynek mięsa, rosyjskie embargo

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny po nowym roku

Komisja Europejska potwierdziła, że nowy system dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostanie uruchomiony na początku stycznia 2016 roku. Głosowanie nad projektem systemu tego wsparcia zaplanowano na 1 grudnia. Bruksela zadecydowała o...

Ekspert przypomina, że przemysł przetwórczy i sieci handlowe kupują bardzo często mięso gorszej jakości pochodzące najczęściej z Danii i Niemiec. - Nie chodzi tu głównie o cenę, ale o to, że właścicielami sklepów wielkopowierzchniowych i zakładów mięsnych są podmioty zagraniczne bardzo często powiązane właśnie z hodowcami z tamtych krajów - mówi Wroński.

Jego zdaniem w sytuacji, gdy grupy producentów trzody chlewnej z Danii są właścicielami lub udziałowcami niektórych zakładów mięsnych to do produkcji będą wykorzystywać tamtejszą wieprzowinę, a nie polską.

W rozmowie z portalkujawski.pl przedstawiciel Instytutu Rozwoju Rolnictwa przekonuje, że "by w Polsce podnosić poziom świadomości konsumenckiej gotowe produkty z zakładów mięsnych i mięso w sklepach, powinny zawierać informację jaki jest kraj jego pochodzenia".

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystosowała już list do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa, w którym prosi o pilne powołanie zespołu kryzysowego do spraw rynku mięsa wieprzowego.

"Nastąpił drastyczny spadek cen żywca wieprzowego, do 3,20 zł/kg, który szczególnie boleśnie dotknął województwo kujawsko-pomorskie. Chów trzody chlewnej dla naszego regionu ma znaczenie strategiczne. Blisko 30 tysięcy rodzin swoje dochodu czerpie właśnie z produkcji wieprzowiny" - pisze rolniczy samorząd z Pomorza i Kujaw.  

Zarząd K-PIR prosi ministra Jurgiela o możliwie szybkie spotkanie z producentami trzody chlewnej z regionu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA