Rolnicy zakopują padłe świnie? Jest coraz więcej doniesień

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2016,13:25 Aktualizacja: 20-09-2016,14:11
A A A

Do głównego lekarza weterynarii docierają informacje o zakopywaniu przez hodowców padłych świń. Inspektorzy otrzymali polecenie karania rolników, którzy tego się dopuszczają. Grzywna może wynieść nawet 11 tys. złotych.

Dlaczego rolnicy mieliby zakopywać zwłoki padłych świń? Przede wszystkim ze strachu przed stwierdzeniem w ich gospodarstwach afrykańskiego pomoru świń, koniecznością likwidacji stad i ogromnymi stratami finansowymi. Obawy hodowców wzbudzają też zapewne perspektywy ciągłych kontroli i wprowadzenia bezwzględnych zasad przy hodowli.  

weterynaria, lekarze weterynarii, asf, rejestracja zwierząt, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, izba weterynaryjna

Lekarze weterynarii chcą większych uprawnień w walce z ASF

Potrzebne są większe uprawnienia dla lekarzy weterynarii w zwalczaniu ASF. Chodzi o restrykcyjne stosowanie zasad bioasekuracji nie tylko w strefach zagrożonych, ale w całym kraju - powiedział Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Izby...

Włodzimierz Skorupski, główny lekarz weterynarii po otrzymaniu informacji o nielegalnych pochówkach wysłał pismo z wytycznymi do lekarzy wojewódzkich, którzy mieli rozpowszechnić dokument na swoich terenach.

Szef służby weterynaryjnej informuje w korespondencji, że zgodnie z przepisami zwierzęta podejrzewane o choroby zakaźne powinny być przekazywane do unieszkodliwienia w zakładach utylizacyjnych, gdzie zwłoki są przetwarzane w odpowiedniej temperaturze i pod ciśnieniem.

Powstała w ten sposób mączka mięsno-kostna i tłuszcz są następnie spalane. To wszystko gwarantuje unieszkodliwienie czynników zakaźnych i zapobiega przedostawaniu się patogenów do środowiska.

Skorupski przypomina też, że w Polsce istnieje system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta. Hodowcy nie ponoszą zatem żadnych kosztów związanych z przekazywaniem martwych sztuk do utylizacji.
asf, jezuicka struga, utylizacja, ognisko asf

ASF. Dlaczego padłe świnie były utylizowane w Jezuickiej Strudze?

Martwe świnie, 556 sztuk, pochodzące z gospodarstwa z miejscowości Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, które stanowiło piąte ognisko ASF, były utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim. Członkowie KZP-PTCH byli tym faktem mocno...

Realizacją tego mechanizmu zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na której stronie internetowej dostępny jest wykaz zakładów utylizacyjnych objętych dopłatami oraz kontakty do nich. "Biorąc pod uwagę powyższe, istnieje całkowity zakaz grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich" - podkreśla główny lekarz weterynarii.

W przypadku stwierdzenia przez powiatowego lekarza weterynarii nielegalnego zakopywania lub innego niezgodnego z prawem zagospodarowania zwłok zwierząt "poleca bezwzględne zastosowanie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt dotyczące postępowania z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego i produktami pochodnymi".

"Zgodnie z par. 3 pkt. 2 (lit. b) ww. rozporządzenia, kara pieniężna za taki czyn może wynosić od 3 tys. do 11 tys. złotych" - przestrzega na koniec Skorupski.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA