ASF. Dlaczego padłe świnie były utylizowane w Jezuickiej Strudze?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-08-2016,12:10 Aktualizacja: 22-08-2016,10:11
A A A

Martwe świnie, 556 sztuk, pochodzące z gospodarstwa z miejscowości Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, które stanowiło piąte ognisko ASF, były utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim. Członkowie KZP-PTCH byli tym faktem mocno zaniepokojeni.

- Utylizacja świń zakażonych wirusem ASF w województwie, które po Wielkopolsce jest największym producentem trzody chlewnej w Polsce to zdaniem KZP-PTCH ogromny błąd - napisali wówczas w specjalnym oświadczeniu.

asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

Martwe świnie z ASF będą utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim

Inspekcja weterynaryjna zdecydowała, że 556 świń pochodzących z gospodarstwa z miejscowości Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, które jest piątym ogniskiem ASF, będą utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim. Zdaniem Krajowego...

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia tę sytuację w piśmie skierowanym do KZP-PTCH. Czytamy w nim, że w sumie ze zlikwidowanego piątego ogniska ASF uzyskano 33 tony padliny. Tymczasem najbliższy zakład leżący w miejscowości Rutki - Kossaki mógł przerobić tylko 10 ton na dobę.

Główny lekarz weterynarii skontaktował się z innymi zakładami utylizacyjnymi i podjął decyzję o przewozie martwych świń do oddalonego o 350 km zakładu w Jezuickiej Strudze, m.in. ze względu na wykorzystywaną tam technologię spalania.

Ministerstwo w piśmie wyjaśnia również, że środki transportu były szczelne, wyłożone folią i poddane dwukrotnej dezynfekcji, ale brak jest informacji, czy były hermetycznie zamknięte. Z kolei kierowcy zostali przeszkoleni, ich kabiny były dwukrotnie zamgławiane, a odzież ochronna kierowców została spalona.

Zarząd KZP-PTCH pyta więc, czy w każdym przypadku stwierdzenia ogniska ASF w większej fermie padłe zwierzęta będą transportowane do zakładu w Jezuickiej Strudze mieszczącym się w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie produkcja trzody jest tak intensywna?

Pismo przesłane przez ministerstwo rolnictwa do KZP-PTCH można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA