Przestrzega zasad bioasekuracji, ale stracił ponad 40 tysięcy złotych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-05-2018,8:00 Aktualizacja: 01-06-2018,16:28
A A A

Producent tuczników we wrześniu ubiegłego roku znalazł się kilometr do ogniska afrykańskiego pomoru świń. W efekcie tylko na samej sprzedaży tuczników stracił ponad 35 tysięcy złotych.

Sylwester Rzewuski z miejscowości Pniewiski w woj. mazowieckim zajmuje się produkcją tuczników w cyklu otwartym. Należy do Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej.

Rolnik kupuje warchlaki, głównie z Danii i tuczy je do wagi 120 kg. Rocznie sprzedaje około 800 sztuk. Już od lutego 2014 roku, kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń, odczuwa skutki występowania tej choroby.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Wirus ASF coraz bardziej aktywny. Wybuchną kolejne ogniska?

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wybuchają w ostatnich tygodniach. Podobnie działo się w ubiegłym roku oraz dwa lata temu. Jak podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w tym okresie rozpoczynają się sianokosy...

We wrześniu 2017 roku w odległości zaledwie jednego kilometra od jego gospodarstwa wybuchło ognisko ASF. Tym samym znalazł się on w trzykilometrowej strefie zapowietrzonej, w której blokada dotycząca sprzedaży świń wynosi obecnie 40 dni.

Tuczniki w momencie, kiedy rolnik znalazł się w strefie zapowietrzonej ważyły około 85 - 90 kilogramów.

- Miałem szczęście w nieszczęściu, ponieważ akurat przez czas blokady zwierzęta osiągnęły wagę sprzedażową, a nie poprzerastały - przyznaje Sylwester Rzewuski.

Niestety przy sprzedaży okazało się, że za swoje zwierzęta rolnik dostanie dużo niższą cenę. Stracił aż 1,5 złotych na każdym kilogramie. W tym czasie rolnicy z terenów wolnych od ASF za tuczniki otrzymywali poubojowo 6,50 złotych za kilogram. W przypadku Rzewuskiego było to 5 zł.

arimr, asf w polsce, hodowla świń, trzoda chlewna, program bioasekuracji, rekompensaty dla hodowców świń

Agencja pomoże hodowcom świń z terenów dotkniętych ASF

ARiMR oferuje pomoc dla hodowców świń z terenów dotkniętych ASF. Rolnicy mogą składać do 30 września w biurach powiatowych agencji wnioski o wypłatę II, III i IV transzy rekompensat za rezygnację z chowu i hodowli świń. Agencja...

- Pod koniec października ubiegłego roku sprzedałem 291 zwierząt i w sumie poniosłem stratę wynoszącą 36 tysięcy złotych. Wskutek niższej ceny do każdej sprzedanej sztuki musiałem dopłacić około 100 złotych, ponieważ warchlaki kupiliśmy w cenie 370 złotych za sztukę, a za tucznika dostaliśmy 500 zł - mówi rolnik.

Tymczasem według obliczeń prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnej rolnik stracił nieco ponad ... 5 tysięcy. I tych pieniędzy, które i tak nie zrekompensują poniesionych przez niego strat, nadal nie otrzymał.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w najnowszym numerze dwumiesięcznika Hoduj z Głową Świnie nr 3/2018. ZAPRENUMERUJ

 

 

 

Film nagrany kamerą termowizyjną na polu kukurydzy należącym do Sylwestra Rzewuskiego jesienią ubiegłego roku.


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA