Przepisy o identyfikacji zwierząt budzą kontrowersje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-10-2016,9:10 Aktualizacja: 19-10-2016,9:15
A A A
Producenci trzody chlewnej zgłaszają trudności związane z nakazem znakowania zwierząt w związku z wejściem w życie nowej ustawy z dnia 23 września 2016 r., której celem jest ułatwienie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt w tym ASF – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Hodowcy domagają się wyjaśnienia, gdzie i czym tatuaż zwierząt ma być wykonany. Ponieważ oznakowanie będzie dotyczyło zarówno zwierząt małych do 30 kg jak i zwierząt znacznie powyżej tej wagi.
 
bioasekuracja, asf, specustawa, trzoda chlewna

Rolnicy nieprzestrzegający bioasekuracji będą zamykać hodowlę świń

Inspekcja weterynaryjna zapowiada kontrolę gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Szczególnie w strefie z ograniczeniami. Jak informuje TVP 1 chodzi o tych rolników, którzy zgodnie z nowym prawem powinni stosować...
 
Ich zdaniem wykonanie tatuaży u warchlaków na małżowinie usznej jest bardzo uciążliwe ze względu na stres zwierzęcia i trudności z utrzymaniem go w pozycji do wykonania zabiegu. W przypadku, gdy zamiast tatuażu na uchu zostanie wykonane oznaczenie tatuownicą uderzeniową to czytelność takiego oznakowania będzie wątpliwa, ze względu na zarastanie tatuażu tkanką oraz jego powiększanie się wraz z wiekiem zwierzęcia. 
 
Rolnicy twierdzą, że nieczytelne tatuaże nie będą pomocne przy zwalczaniu chorób zakaźnych, a dodatkowo mogą pojawić się problemy w zakładach mięsnych, które będą reklamowały jego czytelność.
 
Ponadto wykonywanie tatuażu u zwierząt większych na małżowinie usznej nie wchodzi w grę ze względu na bezpieczeństwo pracowników obsługi. Z kolei znakowanie świń tatuownicą uderzeniową, która pozostawia znak widoczny dopiero po uboju i obróbce w rzeźni też nie przynosi zamierzonego efektu.
 
W przypadku ferm macierzystych produkujących na rynek prosięta 7 kg zachodzi konieczność wykonania tatuażu po przybyciu do odchowalni, a następnie po 2 miesiącach kiedy warchlaki trafią do tuczarni. Jeżeli pod koniec tuczu tatuaż będzie niewidoczny zachodzi potrzeba ponownego znakowania, co wiąże się z dużym stresem zwierząt, zwiększeniem nakładu pracy oraz ryzykiem roznoszenia chorób. 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA