Produkcja trzody chlewnej w Unii Europejskiej w bieżącym roku według wstępnych przewidywań spadnie. Jest to efekt koronawirusa, ASF oraz ograniczonego popytu ze strony Chin.
Ograniczenie spożycia mięsa wieprzowego oraz zmniejszony popyt ze strony Chin mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji trzody chlewnej na unijnym rynku. Sytuację pogarsza rozprzestrzeniający się w Niemczech wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Oczekuje się, że produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej spadnie w tym roku. Głównym powodem jest ograniczenie spożycia mięsa wieprzowego w wyniku zamknięcia branży hotelarskiej i gastronomicznej z powodu koronawirusa.
Wpływ ma również ograniczony eksport do Chin, gdzie trwa intensywna odbudowa lokalnego pogłowia trzody chlewnej. Nie bez znaczenia jest wirus ASF, który coraz bardziej rozprzestrzenia się w Niemczech.
Afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzenia się na nowe regiony Niemiec. Oficjalnie do tej pory liczba zakażonych dzików przekroczyła 600 sztuk. Kolejne padłe dziki, u których potwierdzono ASF odnaleziono w Niemczech....
W prognozach dla rynków rolnych opublikowanych przez Komisję Europejską podkreślono, że popyt na unijną wieprzowinę w krótkim okresie spadnie. Oczekuje się, że unijna produkcja tego mięsa zmaleje z poziomu 22,9 mln ton w 2020 r. do 22,7 mln ton w 2021 r.
Przewidywany eksport w Unii Europejskiej, jak informuje euromeatnews.com, spadnie również z 4,3 mln ton w 2020 r. do 3,9 mln ton w 2021 r.
W okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku produkcja w krajach unijnych z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, osiągnęła poziom 21 mln ton. Było to o 0,7% więcej niż w tym samym czasie 2019 r.
Obecnie wśród państw członkowskich najlepiej radzi sobie Hiszpania, gdzie liczba ubijanych świń wzrosła o 15% rok do roku.
Z kolei w Niemczech w listopadzie ubój spadł o 6%, czyli około 310 tys. sztuk rok do roku. Produkcja w tym kraju od stycznia do listopada spadła niemal o 3%, czyli 128 tys. ton.
Włochy doświadczyły jeszcze poważniejszych spadków, a produkcja w omawianym czasie spadła tam prawie o 14%, czyli około 180 tys. ton.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ