Produkcja wieprzowiny w bieżącym roku ma spaść

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
05-09-2016,8:15 Aktualizacja: 05-09-2016,9:17
A A A

Eksperci z Brukseli szacują, że w 2016 roku w Unii Europejskiej produkcja wieprzowiny spadnie o 0,2 proc. do 23,4 mln ton, ale w 2017 roku... wzrośnie o 0,8 proc. do 23,6 mln ton.

Według spisu pogłowia trzody chlewnej z grudnia 2015 r., stado reprodukcyjne świń w UE zmniejszyło się w ciągu roku o 1,7 proc. Pomimo tego, w pierwszym kwartale br. produkcja wieprzowiny w UE wzrosła o 1 proc., co było stymulowane m.in. wysokim eksportem do Chin i na inne rynki azjatyckie - informuje FAMMU/FAPA.

asf, ograniczenie produkcji, trzoda chlewna

Dopłaty za ograniczenie produkcji trzody chlewnej

Rolnicy z terenów, gdzie wystąpił wirus ASF, którzy ograniczą produkcję trzody chlewnej, będą mogli liczyć na pomoc finansową Komisji Europejskiej – informuje Polskie Radio. W czwartek w Brukseli z komisarzem Unii Europejskiej...

W państwach członkowskich można było zaobserwować różne strategie i zachowania w odpowiedzi na spadek cen tego gatunku mięsa w 2015 r. do rekordowo niskiego poziomu 126 euro za 100 kg.

Niektóre kraje ograniczały produkcję z uwagi na spadek opłacalności mimo korzystnych i stabilnych cen pasz. Inni producenci natomiast próbowali zrekompensować poniesione koszty i niskie ceny zwiększając poziom wytwarzania.

Zwyżkę produkcji w pierwszych trzech miesiącach br. zanotowały m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy i Polska. W Polsce - pomimo spadku liczebności stada loch o 15 proc. - wzrost produkcji był możliwy dzięki wysokiemu importowi trzody chlewnej, zwłaszcza prosiąt.

Z powodu spadku pogłowia mniej wieprzowiny wytworzyły natomiast w pierwszym kwartale br. Niemcy, Dania, Holandia, Austria, Węgry, Rumunia i Węgry.

W kraju rośnie konsumpcja wieprzowiny. Spada drobiu i wołowiny

Polacy spożywają coraz więcej mięsa wieprzowego, za to mniej drobiowego i wołowego - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego. Jak policzył GUS, Polacy w ubiegłym roku spożywali średnio 27,1 kg mięsa drobiowego wobec 28,2 kg rok...

Według wstępnych wyników spisu pogłowia z maja liczebność stada trzody chlewnej w Niemczech (największy producent wieprzowiny w UE) obniżyła się w skali roku o blisko 4 proc. do ok. 27 mln szt. Jest to najniższy stan od 5 lat, co może spowodować dalsze obniżenie podaży mięsa w kolejnych miesiącach.

Spożycie wieprzowiny na jednego mieszkańca UE w 2015 r. wzrosło w skali roku o 2,5 proc. (1,1 kg) do 41,7 kg. Biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu eksportu i odbudowy stawek w br. konsumpcja prawdopodobnie obniży się o 1,8 proc. do 40,9 kg, zaś a w 2017 r. ustabilizuje się.   

Według prognoz Komisji Europejskiej unijny eksport mięsa wieprzowego w bieżącym roku ma pójść w górę o 18 proc. do rekordowego poziomu 2,4 mln ton, przede wszystkim dzięki znacznemu zapotrzebowaniu ze strony Chin.

Prowadzone negocjacje w sprawie dostępu do innych rynków zbytu, zamkniętych ze względu na restrykcje sanitarno-weterynaryjne, mogą jeszcze poprawić sytuację unijnych eksporterów. W 2017 r. wysyłki mogą wzrosnąć o dalsze 2 proc do ok. 2,5 mln ton.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA