Produkcja trzody chlewnej w Rosji wciąż w natarciu
Nowe chlewnie i remont starych obiektów, wysoka cena skupu i duże spożycie wieprzowiny przez konsumentów. W Rosji produkcja i hodowla świń wciąż rozwija się w imponującym tempie. Cena żywca osiągnęła tam poziom 6,43 zł za kg.
Producenci wieprzowiny w Rosji nie mogą narzekać. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, ceny skupu są tam wysokie, a po ostatnich chwilowych obniżkach nie ma już śladu. Były one spowodowane m.in. okresem Wielkiego Postu.
Rosja dąży do samowystarczalność w produkcji świń, co odczuwają wszystkie kraje Unii Europejskiej w postaci embarga. Do tej pory jej ambitne plany są realizowane i z informacji firmy genetycznej Genesus wynika, że nasz wschodni sąsiad jest już blisko osiągnięcia tego celu.
Rosja produkuje coraz więcej wieprzowiny
Hodowcy i producenci świń w Rosji obecnie pracują nad poprawą jakości mięsa, która wiąże się z zawartością tłuszczu śródmięśniowego oraz obniżeniem kosztów produkcji. Ten drugi czynnik jest dla nich nowością i wymaga poważnej mentalnej zmiany w podejściu do pracy.
W Rosji nadal nie brakuje ferm zarządzanych jeszcze w taki sam sposób, jak w czasach Związku Radzieckiego. Nie dziwi więc, że mają one gorsze wyniki produkcyjne i najwyższe koszty.
Co ciekawe Rosjanie mimo swoich zdecydowanie lepszych warunków środowiskowych często wybierają europejski model produkcji trzody chlewnej. Charakteryzuje się on ograniczonym dostępem do gruntów i przestrzeganiem surowych zasad dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska.
Wpływa to na powiększenie kosztów produkcji. Stąd nie wiadomo, czy wkrótce Rosja nie przyjmie modelu produkcji charakterystycznego dla krajów Ameryki Północnej, gdzie występuje niemal nieograniczony dostęp do ziemi, a zasady dobrostanu nie są najważniejsze. W efekcie koszty produkcji są tam najniższe na świecie.