Producenci świń z niemal 1800 gospodarstw mają otrzymać pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-07-2018,10:30 Aktualizacja: 07-07-2018,10:24
A A A

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie realizacji kontroli gospodarstw trzodowych kwalifikujących się do przyznania pomocy w przypadku wstrzymania produkcji świń z powodu braku możliwości spełnienia wymagań związanych z zabezpieczeniem tych zwierząt przed zakażeniem wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji mówiące o pomocy gospodarstwom utrzymującym nie więcej niż 50 świń i znajdującym się na określonych obszarach Polski tj. w części województw lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko - mazurskiego, weszło w życie 11 września 2017 r.

ubój gospodarczy, wieprzowina, trzoda chlewna, ASF

ASF - zakaz uboju gospodarczego ograniczy ryzyko szerzenia się choroby

Ubój gospodarczy może być przeprowadzany przez osoby odpowiednio przeszkolone. Jednak  taki zamiar należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii przynajmniej na 24 godziny przed jego dokonaniem.    Ubój zwierząt w...

Pomoc przysługuje właścicielom gospodarstw aktywnych, w których w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r., utrzymywano średniorocznie nie więcej niż 50 świń oraz przynajmniej 1 świnię w dniu kontroli.

Powiatowi lekarze weterynarii właściwi do danego terenu realizują kontrole, które są ukierunkowane na małe gospodarstwa kwalifikujące się do przyznania pomocy.

Od początku września 2017 r. do końca czerwca 2018 r. skontrolowano około 13 700 takich gospodarstw.

W przypadku 1764 gospodarstw powiatowi lekarze weterynarii wydali decyzje administracyjne w sprawie czasowego wygaszenia hodowli świń. Tym samym nabyły one uprawnienia do skorzystania z pomocy.

Szczegółowe informacje w sprawie warunków uzyskania pomocy z tytułu czasowego wstrzymania produkcji świń w gospodarstwach hodowcy mogą uzyskać we właściwym BP ARiMR oraz u właściwego powiatowego lub wojewódzkiego lekarza weterynarii.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA