Zakaz uboju gospodarczego, zdaniem ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, może ograniczyć szerzenie się ASF. W ich opinii głównym zagrożeniem staje się mięso, które pochodzi z tego typu uboju i trafia na rynek bez nadzoru.
Ubój gospodarczy może być przeprowadzany przez osoby odpowiednio przeszkolone. Jednak taki zamiar należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii przynajmniej na 24 godziny przed jego dokonaniem.
Ubój zwierząt w gospodarstwie na potrzeby własne mogą wykonywać osoby, które ukończyły odpowiednie szkolenie teoretyczne lub odbyły trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym pod nadzorem pracownika posiadającego trzyletni staż pracy. Mogą go również przeprowadzać rolnicy, którzy uzyskali od powiatowego lekarza weterynarii świadectwo kwalifikacji w tym zakresie.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych siedmiu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. Wszystkie odnotowano w woj. lubelskim. Wirus ASF został potwierdzony w siedmiu gospodarstwach na...
Ograniczenie tego typu uboju na terenie stref ASF, według ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, może ograniczyć ryzyko szerzenia się choroby. Ich zdaniem należy zastąpić go ubojem usługowym w zarejestrowanych zakładach.
Głównym zagrożeniem staje się mięso, które pochodzi z uboju gospodarczego i nie jest wykorzystywane na potrzeby własne, ale trafia na rynek bez nadzoru weterynaryjnego.
Wirus ASF może rozprzestrzeniać się na duże odległości wraz z mięsem i wyrobami wieprzowymi. Skokowe występowanie ASF na terenach, w których wcześniej wirus był nieobecny jest częstym zjawiskiem.
W Polsce jego zawleczenie za Wisłę prawdopodobnie miało miejsce w skutek zakażonych odpadków wieprzowych pozostawionych w miejscu dostępnym dla dzików.
W opinii ekspertów zmiana przepisów, która umożliwiłaby uboje tylko w rzeźniach zarejestrowanych i nadzorowanych przez lekarzy weterynarii, ograniczyłaby to ryzyko.
-
Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ