Producenci świń mają kolejny kłopot. Mniej czasu na dostawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2019,8:45 Aktualizacja: 05-04-2019,8:56
A A A

Komisja Europejska - mimo stanowczego sprzeciwu Polski - skróciła z 15 do 7 dni okres ważności badań próbek krwi od świń pozwalających (z wynikiem ujemnym) na ich przemieszczanie.

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmuje, że producenci świń oczekują na wynik badania i decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii dopuszczającą przemieszczanie zwierząt z gospodarstwa minimum 3-5 dni. Rolnikom pozostaną zatem zaledwie 2 dni na przygotowanie i zorganizowanie dostaw świń do zakładów mięsnych.

ASF, afrykański pomór świń, bioasekuracja, Szymon Giżyński

Zwalczenie ASF niemożliwe bez wybicia dzików

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń nie będzie możliwe bez wybicia dzików. Zależy także od "neutralizacji" interesów różnych grup, które zainteresowane są np. utrzymywaniem stref z ograniczeniami, by pozyskać...

"Zdezorganizuje to w poważny sposób funkcjonowanie systemu dostaw zwierząt do ubojni, pracę gospodarstw oraz zakładów mięsnych i służb weterynaryjnych, co doprowadzi do zaburzeń na krajowym rynku trzody chlewnej" - przekonuje rolniczy samorząd.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o podjęcie szybkich działań mających na celu ustanowienie okresu przejściowego stosowania tych przepisów, co pozwoli na dostosowanie się gospodarstw z terenów objętych ASF, służb weterynaryjnych oraz zakładów mięsnych do nowych warunków przemieszczania zwierząt.

Izby liczą też na wprowadzenie w życie i stosowanie przez służby weterynaryjne procedur pozwalających bez konieczności badania krwi przemieszczanie świń zgodnie z rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA