Polska we współpracy z Litwą chce walczyć z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | krzysztof.zacharuk@agropolska.pl
27-07-2014,14:15 Aktualizacja: 26-11-2014,14:22
A A A

Wystąpienie pierwotnego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie na terenie powiatu białostockiego i kolejne przypadki ASF na Litwie skłoniły służby weterynaryjne obu krajów do ścisłej współpracy.

- Wirus nie zna granic i musimy zrobić wszystko, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF. Stawiamy na ścisłą współpracę z Litwinami - słyszymy w Głównym Inspektoracie Weterynarii.

W związku z pierwszym ogniskiem afrykańskiego pomoru świń na terenie naszego kraju, podjęto szereg działań prewencyjnych.

Główny lekarz weterynarii informuje, że powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku zakończył działania w miejscowości Zielona (tam ujawniono chore świnie) oraz kontynuuje postępowania administracyjne w obszarach zapowietrzonym i zagrożonym (3 i 7 km od ogniska choroby).

Jednocześnie główny lekarz weterynarii kontynuuje intensywne kontakty i wymianę informacji z władzami weterynaryjnymi Litwy. - Chodzi o  ograniczenie zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa ASF poza istniejące ogniska choroby w obu krajach - mówi Marek Pirsztuk.

ASF zaatakował w dużej fermie na Litwie. Tysiące świń do utylizacji

Jak chronić trzodę chlewną przed ASF? Jedyną skuteczną bronią w walce z afrykańskim pomorem świń jest szeroko rozumiana bioasekuracja. Szczególnie ważna jest regularnie i sumiennie przeprowadzana dezynfekcja budynków inwentarskich.

Należy pamiętać, że 65 proc. przypadków ostrych wybuchów chorób zakaźnych u zwierząt na całym świecie jest spowodowanych przez transport świń, paszy itd. [Przeczytaj więcej na ten temat]

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA