Polska i kraje bałtyckie liczą na większe wsparcie w walce z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-10-2014,13:05 Aktualizacja: 21-11-2014,13:09
A A A

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE sporo miejsca poświęcono afrykańskiemu pomorowi świń.

Jak informuje Fammu/Fapa delegacje Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zwróciły się do Komisji Europejskiej o zwiększenie wsparcia na działania ograniczające rozprzestrzenianie się tej choroby na obszarze UE.

Zdaniem polityków z tych krajów Bruksela powinna też koordynować działania weterynaryjne i sanitarne na szczeblu unijnym oraz pokryć ze środków UE większość kosztów związanych z pobieraniem i badaniem próbek.

Komisarz Ciolos potwierdził, że w ramach funduszu weterynaryjnego UE pokrywa połowę kosztów związanych ze zwalczaniem chorób zwierząt. Wielkość współfinansowania może wzrosnąć do 75 proc. w przypadku państw, których Produkt Krajowy Brutto (PKB) jest niższy od 90 proc. średniej UE. A tak jest właśnie w przypadku Polski i krajów bałtyckich.

Propozycję zwiększenia dofinansowania działań związanych ze zwalczaniem ASF z funduszy UE do 75 proc. poparły Austria, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Francja i Hiszpania.

Zdaniem Brukseli niemożliwy jest wzrost unijnego wkładu do 100 proc. bowiem występowanie wirusa ASF nie zagraża zaburzeniu unijnej gospodarki. Komisja jest za to otwarta na wprowadzenie innych form wsparcia technicznego i finansowego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA